[Turkish] Can Erol: El Classico’ya doğru (2)

El Clasico’ya artık saatler kaldı. Barcelona ve Real Madrid son yılların belki de en başa baş mücadelesini veriyor bu sezon. Akşamki maç şampiyonluk yolunda bir kilit açmayacak belki ama yenen tarafın uzunca bir süre psikolojik avantajı ele geçireceğini düşünürsek,  “bir maçtan daha fazlası” olarak nitelendirmemiz yerinde bir teşhis olacaktır.

Gözler tabii ki yıldız oyuncu odaklı medyalar yüzünden Ronaldo ve Messi’de. İkisi de sezona muhteşem başlangıç yaptılar ve gerek skor gerekse takım oyunu anlamında çok fazla katkıları oldu. İstatistiklere bakacak olursak, Ronaldo 12 maçta 14 gol ve 5 asistle oynamış. Dakikaya vurulduğunda her 77 dakikada bir gol atmış Portekizli. Sahanın diğer tarafına bakacak olursak Messi’nin 10 maçta 13 gol atıp 5 asist yaptığını, dakika hesabıyla her 69 dakikada bir gol attığını görüyoruz. İkisinin attığı toplam gol La Liga’da Barcelona ve Real Madrid dışındaki tüm takımlardan fazla. İlginç istatistik ise şu: Messi Mourinho takımlarına karşı hiç gol atamadı, Ronaldo’nun ise El Clasico’larda siftahı yok.

Derbide en çok merak ettiğim nokta orta saha mücadelesi. Geçtiğimiz sene Lass-Gago-Alonso pek bir varlık gösterememişti El Clasico’larda ancak bu sene Khedira’nın katılımı orta saha direncini çok daha farklı noktalara çıkardı Real’de. Avrupa’nın en formda ön liberolarının başında geliyor Khedira ve bu akşamki performansı maçın skorunu doğrudan etkileyecektir diye düşünüyorum. Eğer Alonso ile beraber Xavi-Iniesta-Busquest üçlüsünün hücum hattıyla pas trafiğini kesebilirler ve hücumda Mesut-Di Maria ikilisinden de yeterli katkıyı görebilirlerse Real, her zaman sıkıntı çektiği deplasmanda puan veya puanlarla dönebilir. Di Maria da bu anlamda maçın kilit adamlarından birisi olacaktır.

Barça tarafında ise Pique’nin geriden atacağı toplar ve Dani Alves’in Marcelo üstünde kuracağı muhtemel üstünlük skoru değiştirecek etkenler olabilir. Zira Marcelo tarafı Real’in bir nevi madeni. Sezon sonu muhtemelen ilk takviye yapılacak bölge olur ancak konumuz bu akşamki maç ve Marcelo bugün potansiyelinin çok daha üstünde bir performans ortaya çıkarmak durumunda.

İleri uçta ise Higuain ve Villa fırsatçılıklarını konuşturmak mecburiyetindeler. Maçın orta saha mücadelesi şeklinde tıkanabileceğini de öngörürsek, bu oyuncuların bireysel çabaları ve son vuruşları maçı çok farklı noktalara getirebilir. Umarım akşam çok zevkli bir maç izleriz ve dünkü ağızlarda pas tadı bırakan Galatasaray-Beşiktaş “derbi”sinin etkisinden kurtulmuş oluruz. Herkese iyi seyirler.

1 thought on “[Turkish] Can Erol: El Classico’ya doğru (2)

  1. Another great match up of powerhouses. Barcelona owned this one takes to the superstars of Spain and Messi. Ronaldo wasn’t seen. This is the greatest game in the world and should never be missed.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: