Ötekilerin Postası yeni bir dava tehdidiyle yüz yüze. #‎ÖtekilerinPostasıSusturulamaz

Ötekilerin Postası « Yurttaş gazetecilik ve kolektif habercilik ile hızlı ve doğru haberle sansürü deliyoruz  Ötekilerin Postası

Ötekilerin Postası yeni bir dava tehdidiyle yüz yüze.

Susturulmak istenen bizim sesimizdir….#‎ÖtekilerinPostasıSusturulamaz

Kurulduğu andan itibaren Türkiye’de yurttaş haberciliğinin ve dijital aktivizmin öncülerinden birisi olan Ötekilerin Postası bugüne kadar çeşitli baskıların hedefi oldu. Yayın yaptığı platform olan Facebook Ötekilerin Postası’nı 9 defa kapattı, ancak her defasında daha güçlü olarak geri döndü. Ötekilerin Postası aktivisti, muhabiri, editörü olmak işten çıkarılmanın gerekçesi oldu.

Son olarak dönemin Başbakanı, şimdinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ötekilerin Postası hakkında, “Halkı Kin ve Düşmanlığa Alenen Tahrik Etme” suçlamasıyla dava açtı. Davanın ilk duruşması 4 Şubat Çarşamba günü görülecek.

Bir yandan bireysel olarak Ötekilerin Postası’na dava açanlar, diğer yandan da hükümet olarak interneti, sosyal medyayı, yurttaş haberciliğini susturacak adımlar atıyorlar.

Çok yönlü baskılarla medyayı ağırlıklı olarak denetlemeyi başaranlar; halkın gerçeklere ulaşmasının yeni kanalı olan internet ve sosyal medyayı da kısıtlamak; halka gerçekleri ulaştırmak için çaba sarf eden yurttaş habercilerini ve yurttaş haberciliği platformlarını da susturmak istiyorlar.

Onlar için “Kamu düzeni” sokakları halka kapatmanın, “milli güvenlik” ise grevleri yasaklamanın bahanesidir. Aynı bahanelerle bu sefer de interneti-sosyal medyayı da susturmak, kontrol etmek, en azından kısıtlamak istiyorlar.

Gerçeklerin yayılmasından duydukları korku onları daha saldırgan yapıyor.

Torba yasalarla, soruşturmalarla, gözaltı operasyonlarıyla, fiili uygulamalarla, kaynatılan cadı kazanlarıyla İnterneti bir suç mahalli, internet aktivizmini ve yurttaş haberciliğini ise bir suç olarak topluma kabul ettirmeye çalışıyorlar.

Ötekilerin Postası’na açılan dava yoluyla hepimize gözdağı vermek istiyorlar.

Susturulmak istenen sadece Ötekilerin Postası değil, hepimizin sesidir.

Yurttaş haberciliği suç değildir, Ötekilerin Postası yalnız değildir.

Ötekilerin Postasına sahip çık, sesine sahip çık, yurttaş haberciliğine, internet aktivizmine sahip çık…

dokuz8haber bileşenleri, destekçileri ve dostları

Alternatif Bilişim Derneği, Ankara Direniş Postası, afaki.org, Ayağa Kalk Taksim, BalıkBilir, Demokrat Haber, Emek Dünyası, İzmir Ekonomi Üniv.Medya Kulübü, İzmir Ekonomi Üniv.Sinema ve Dijital Medya Kulübü, Kamera Sokak, Korsan Parti, Medya ve İletişimciler Derneği, Naber Medya, Seyri Sokak, Toplumsal Araştırma ve Eğitim Merkezi (TAREM), Twitter Gazetesi, Yön Haber, Yön Radyo.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: