Türkiye’den Başarılı Olabilecek bir E-Reader Projesi: #Calibro by @babilcom

Türkiye’den Başarılı Olabilecek bir E-Reader Projesi: Calibro

E-reader koleksiyonum (!) Kobo, Nook, Sony, Calibro, Reeder

İlk e-reader’ım olan Sony Reader’ı alalı 7 yıl oldu. Sonrasında 3 tane e-reader modeli daha elime geçti. En sonra olarak da denemek üzere gönderilen Calibro cihazıyla tanıştım. Sony Reader’ımdan bahsedeceğim kendime özgü nedenlerden dolayı hala vazgeçmiş değilim ama zaten üretimi durduğu için yeni arayışlar kaçınılmaz.

 

Okuyucuya bir uyarı. Kindle serisini hiç denemedim. Çok uzun süredir Amazon.com müşterisiyim. Ama ilk Kindle modellerinde PDF okumayla ilgili zorluklar yüzünden beni çok rahatsız etti ve şimdiye kadar kullanma ihtiyacı duymadım. En son çıkan Kindle Voyage ile ilgili çok iyi tepkiler geliyor ama bunu değerlendirmeyi arkadaşlara bırakıyorum.

 

E-Kitap okumayla ilgili minimalist beklentilerim var: Çeşitli e-kitap dosyalarını destekliyor mu? Genel olarak e-kitap dosya türü EPUB’dır ve Kindle’ın MOBI dayatması dışında her okuyucuda Epub rahatlıkla okuyabilirsiniz. Ama özellikle PDF gibi sıkça karşılaştığımız dosya türünde Sony Reader’ın açık üstünlüğü var. Bu bağlamda Calibro da gayet iddialı. Mobi hariç Word, PDF, Epub, DJVU denedim ve hepsi iyi açılıyor. Tabi bu arada dosya türü destekleme derken okuyucu için hayati bir durumu vurgulamak istiyor. Not tutabiliyor muyuz? E-kitap okuyucuları çeşitli dosya türlerini açsa bile hepsi not tutmaya izin vermiyor. Calibro görebildiğim kadarıyla hepsinde izin veriyor. Hatta “ekran görüntüsü” alma seçeneğiyle düzgün taranmamış dosyalardan bile bir tür not tutmayı mümkün kılıyor. Calibro ile ilgili farkedebildiğim tek sıkıntı açılan PDF dosyalarını büyüttüğümüzde ekrana otomatik olarak sığmamasıydı. Belki de ben beceremedim, yoksa ona bir çözüm bulmakta fayda var. (Bu arada elbette Calibre adlı yazılımla dosya türlerini birbirine dönüştürebiliyoruz, ama makine bunu otomatik yapsa daha iyi olmaz mı?)

 

Amazon.com’un Kindle’ının başarıya giden yolunda önemli bir adım oluşturulan ekosistemdi. Kindle kullanıcıları rahatlıkla Amazon’dan kitap alabiliyordu. Aynı sistem babil.com ile Calibro arasında da var.

 

Daha önceki yerli modellere göre Calibro’unun dizaynı güzel. Kitap okuyucu için en önemli ihtiyaçlardan biri bu. Hayatının büyük bölümünde basılı kitap okumuş bir okuru ikna etmek için ona kitap okuma hissi vermek gerekiyor.

 

Aydınlatma, wifi, dokunmatik ekran gibi özellikler de iyi işliyor. Binlerce kitabı makinede saklayabilirsiniz. Ama bence abartmaya gerek yok. Önemli olan okumak, fazlalık stres yaratabilir.

Dayanıklılığı ise uzun zamanda göreceğiz tabi. Sony Reader’ı 2 yıl kadar dizaynı ve ekran çözünürlülüğünden hoşlandığım Nook ile aldattım aslında. Ama ikinci yılın sonunda Nook cihazı sık sık donmaya ve okumamı sekteye uğratmaya başladı, ben de Sony Reader’a döndüm. Şu anda dünyada pazar payında ikinci sırada olan Kobo’yu ise Epub dışında not tutamağımdan dolayı yedekte tutuyorum. Ayrıca Kobo’nun dizaynı Nook’a göre biraz daha kaba. Bu bakımdan Calibro fena sayılmaz.

 

Özellikle Türkçe dilinde ekitabın az olduğu bir ortamda Türkçe kitap satışı yapan babil.com ve Calibro entegrasyonun e-kitap piyasasını büyüteceğine ve e-kitap okuyucularının sayısını da artıracağına inanıyorum.

 Calibro ile Tanıştınız mı?

Calibro resmi sayfa: http://calibro.com/

Babil.com: http://www.babil.com/

Calibro stop-motion reklamı:

Blogger arkadaşlarım Serhat Öz ve SuniPeyk de kısa değerlendirmeler yapmış Calibro ile ilgili…

 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.