Serhatcan Yurdam (@syurdam) Berlin’de “PKK yasağı kaldırılsın” mitingini haberleştirdi…

Berlin‘de “PKK yasağı kaldırılsın” mitingi

BERLİN – Binlerce eylemci, dün gerçekleşen bir mitingle, Almanya’da 20 yıldır süren PKK yasağını ve örgütün terör örgütleri listesinde değerlendirmesini protesto etti.

Miting, Almanya Fedaral Meclisi (Bundestag)’ın yakınındaki tarihi Bradenburger Tor Meydanı’nda yapıldı..
.
 

Almanya merkezli Tatort Kürdistan İnisiyatifi’nin dün Berlin’de düzenlediği “Barış sürecine destek verilsin, PKK yasağı kaldırılırsın” adlı eyleme 10.000 civarında kişi katıldı. ylemde Almanya’da 20 yıl önce yürürlüğe giren PKK yasağı ile ilgili yasanın kaldırılması talep edildi. PKK’nin Fedaral Almanya Devleti tarafından terör örgütleri listesinde değerlendirilmesi protesto edildi.

Eylemciler, Berlin’in merkezi noktalarından biri olan Alexanderplatz Meydanı’nda sabah 11 civarı toplanıp, tarihi Bradenburger Tor Meydanı’ndaki miting alanına doğru yürüyüş yaptı.

Yürüyüş boyunca kortejin en önünde kadınlar yürüdü
.

Eylem boyunca “Biji Serok Apo”, “PKK Halktır halk burada”, “Biji Berxadane Rojava”, “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Şehid namırîn”, “Jin, jiyan, azadi” sloganları atıldı. PKK, PYD, Kürdistan Bölgesel Yönetimi, YPG bayrak ve filamaları ile Abdullah Öcalan posterleri açıldı.

Eylemdeki afiş, bayrak ve flamaların bazıları
.

Almanya’daki bazı STK ve siyasi örgütlerin de destek verdiği mitinge Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eş Genelbaşkanı Selahattin Demirtaş da katıldı. Demirtaş konuşmasında sık sık Başbakan Erdoğan’ın Diyarbakır‘da yaptıgı mitinge göndermeler yaptı.

Miting alanındaki platforma PKK lideri Abdullah Öcalan ve Paris Katliamında öldürülen Fidan Doğan, Sakine Cansız ve Leyla Şaylem’in afişleri asılıydı. Selahattin Demirtaş (solda) konuşmasını Türkçe yaptı; konuşma tercüman (sağda) aracılığıyla Almanca’ya çevrildi.

 

Enhanced by Zemanta

1 thought on “Serhatcan Yurdam (@syurdam) Berlin’de “PKK yasağı kaldırılsın” mitingini haberleştirdi…”

  1. Bildiğim kadarı ile Almanlar bu tür eylemleri pek sevmezler.Kısa zamanda ka- pıyı gösterirler.Artık,Barzani de onları kucaklamağa hazır!Şöyle huzur dolu bir emeklilik yaşarlar.Gençlerin geri döneceğini sanmıyorum.

    Reply

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.