Serhatcan Yurdam (@syurdam) Almanya’dan bildiriyor: “Almanya Federal Meclisi için Türkiye göçmeni adaylar yarışıyor

Almanya Federal Meclisi için Türkiye göçmeni adaylar yarışıyor

 

BERLİN – Almanya Federal Meclisi’nin 18. dönem seçim yarışının sonuçlanmasına iki gün kaldı. Federal Meclis vekilliği için yarışan Türkiye göçmeni adaylar da var. Seçim yarışında öne çıkan bazı adaylar hakkındaki bu haberi Merhaba Dergisi’ndeki söyleşilerden de yararlanarak hazırladım. 

Almanya’da sol siyasetin önemli birer parçası olan Yeşiller Partisi, Sol Parti (Die Linke) Sosyal Demokrat Parti’nin Federal Meclis vekilliği için yarışan Türkiye Göçmeni adayları ve demeçleri… 

 

Berlin Eyalet Parlomentosu milletvekili Özcan Mutlu,Yeşiller Partisi’nin Federal Meclis milletvekili adayı. Özcan Mutlu’nun seçim afişleri Berlin’in Mitte ilçesinin birçok köşesinde.

Mutlu, Merhaba Dergisi’ne yaptığı açıklamada “Alman vatandaşlığına sahip Türk göçmenlerin seçimlere mutlaka katılıp ‘Türkleri Almanya’dan uzaklaştıralım’ diyen zihniyete en güzel şekilde cevap vermeleri lazım” dedi.

Göçmen karşıtlığını durdurmak için sandık çağrısı

Yeşiller Partisi’nin Federal Meclis milletvekili adayı Özcan Mutlu, özellikle Almanya’da yaşayan Türkler ve Kürtlerin “göçmen karşıtı zihniyete cevap vermek için sandığa gitmesi gerektiğini” belirterek “Türkleri ve diğer göçmenleri kucaklayıcı partilere oy vermelerini” istedi.

Almanya’da yaşayan Türkiye göçmenleri için önemli sorunlardan biri de çifte vatandaşlık hakkının tanınmaması. Bu durumu “çifte standart” olarak yorumlayan Özcan Mutlu, babasının 45 yıldır Almanya’da yaşadığını, çalıştığını ve vergi ödediğini ancak oy kullanma hakkının bulunmadığını söyleyerek çifte vatandaşlık sorununa dikkat çekti.

 

“Kiralara sınır koymak istiyoruz”

Sol Parti’den seçimlere katılan göçmen kökenli diğer aday ise Berlin milletvekili Hakan Taş. Merhaba Dergisi’ne konuşan Hakan Taş, Federal Meclis’e seçildiği takdirde hak eşitliği, ırkçılıkla mücadele gibi konulara ağırlık vereceğini söyledi. Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğini desteklediğini söyleyen Hakan Taş, Almanya vatandaşlığına geçişin kolaylaşması ve çifte vatandaşlığın kabul edilmesi için çalışacağını belirtti.

Sol Parti’den Fedaral Meclis milletvekili adayı Hakan Taş, global ekonomik kriz sonrası emlak piyasasında yapılan spekülasyonlar nedeniyle artan kiralar konusunda da açıklama yaptı. Taş, “kiracıların oturdukları mahallelerden uzaklaştırılmalarını önlemek ve kiralara sınır koymak istiyoruz. Daha fazla sosyal bağlantılı konuta ihtiyacımız var” dedi.

“Eğer bir şeyler yapacaksak beraber yapmamız gerekir”

965f30bb6b

via

Sol Parti’den bir diğer aday Azize Tank. Azize Tank diğer adaylardan farklı bir profil çiziyor. Sol Parti’den aday olmasına rağmen partinin üyesi değil. Azize Tank 1973’ten beri Berlin’de yaşıyor.

Bu süre içinde çeşitli sivil toplum kuruluşlarında çalışan Tank, adaylık teklifinin Sol Parti’den geldiğini ve görüşleri uyuştuğu için teklifi kabul ettiğini söyledi.

Azize Tank Merhaba Dergisi’ne yaptığı açıklamada Federal Meclis’e vekil olarak seçilirse barış hareketi, sosyal insan hakları ve kadın hareketi üzerinde duracağını belirtti.

Tank,”profesyonel politikacı olmak ve ileride sadece güzel demeçler veren biri olmak istiyorum, şunu bunu yaparız demek istemiyorum. Eğer bir şeyler yapacaksak birlikte yapmamız gerekir” dedi.

“Göçmenleri” ‘sorun insanı’ olarak görüyorlar

Berlin Eyalet Milletvekili Üllker Radziwill, Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) bir diğer Federal milletvekili adayı. 39 yıldır Berlin’de yaşayan Radziwill, 20 yıldır SPD üyesi.

Radziwill, Merhaba dergisine verdiği demeçte, “gerçekleştirmek istediği en önemli şeylerden biri çifte vatandaşlık. Yıllardır çifte vatandaşlık hakkının verilmesi için çaba gösteriyorum. Bu konuda çalışmalar yapacağım” dedi.

Yüksek kira ücretlerine de değinen Ülker Radziwill, “bu konu hakkında çok aktif çalışıyorum. Vatandaşlar için kiraların çok pahalı olmaması, ödenebilecek şekilde olması için uğraşıyorum. Özellikle göçmen insanlar için kiraların ödenebilecek düzeyde olması çok önemli.” şeklinde konuştu.

Enhanced by Zemanta

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: