Serhatcan Yurdam (@syurdam): Öcalan’ın sağlığıyla ilgili talepler için yürüyüş

PKK lideri Abdullah Öcalan‘ın sağık koşullarıyla ilgili taleplere dikkat çekmek için Amed’de (Diyarbakır) yürüyüş yapıldı. Öcalan’ın bağımsız bir sağlık heyeti tarafından ziyaret edilmesi talep edildi.

fotoğraf via

Polis yürüyüşü atılan sloganları ve taşınan pankartları ‘sebep’ göstererek engellemeye çalışsa da yürüyüş devam etti. Yürüyüşte PKK lideri Abdulla Öcalan’ın sağlığıyla ilgili taleplerin yanı sıra, Rojava için de destek sloganları atıldı.

BDP Amed İl Örgütü resmi Twitter hesabından aktarılan bilgiye göre, Diyarbakır Tabipler Odası adına yapılan açıklamada şöyle dendi:

“Tüm herkesin sağlığı anayasal güvence altındadır. Derhal İmralı‘ya bağımsız bir hekim heyeti gitmelidir. Bugüne kadar izin verilmemiş olması manidardır” (Kaynak: 1, 2).

Eyleme katılan BDP Amed Milletvekili Emine Ayna ise “Sayın Öcalan herhangi bir tutuklu değildir. Kürt halkının lideridir” diye konuştu.

Yürüyüşü takip eden @BDPAmed , @sidarbasut ve @zubeydesari ‘nin tweetleriyle oluşturulan derlemeyi buradan takip edebilirsiniz.

 

 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.