Cumhur Bumudur’dan: Bir Gezi Analizi Olarak ?Gergedan Boynuzu?

Bir Gezi Analizi Olarak ?Gergedan Boynuzu?

Ben psikolog değilim. Profesyonel bir sosyolog da değilim. O yüzden aşağıdaki satırlar duygularımın, düşüncelerimin beyanından başka bir anlam ifade etmiyor.

Son zamanlarda özellikle şehirlerarası yollarda, yerel radyolarda bolca yayınlanan bir tele satış reklamı var. Aksanı reklamın yayınlandığı yöreye göre değişen bir adam  ki ismin sonuna ?Hoca? ekli ? belki adam farklı ama ismi hep aynı- öğütülmüş gergedan boynuzundan yaptığı bir ürünü cinsel gücü arttırıcı olduğu iddiasıyla yanına üç ürün daha ekleyerek satıyor.

Adamın  tarzından ve söyleminden hedef kitlesinin kırsal kesimde yaşayan, kahveye giden, elinde tespih çarşıda dolaşan, biraz açık giyinmiş kızlara ters ters bakan, muhafazakar insanlar olduğu sonucu çıkarılabilir. Adama göre bu ürünü kullanan ?adını tarihe altın harflerle yazdırmak istiyor? . Sık sık dini motifler de kullanıyor konuşmasında. Allah korkusundan,  Kuranı Kerim?den bahsediyor.

Ürün dörtlü bir paket olarak satılıyor demiştim.Şimdi tek tek bu ürünlerin açıklamasını yapmaya çalışacağım.

–          Cinsel gücü arttırıcı gergedan boynuzu tableti

Boynunuz bükük kalmasın, erkekliğinizi gösterin, dimdik olun, şampiyon olun, gibi sloganlarla satılıyor. Söylem, cinselliğin, tenin ve duyguların paylaşımı olan karşılıklı bir edim değil, erkeğin kadına gücünü gösterdiği tek taraflı bir güç gösterisi olduğunu her fırsatta vurguluyor. Kadın etkisiz ve edilgen; erkeğin ezici, vahşi gücüne maruz kalmaktan, katlanmaktan başka bir arzusu, isteği olamaz. Erkek ne derse, ne isterse yapar; kadın kaderine razı olmak zorunda.

 

–          Kadın istek arttırıcı damla

Renksiz, kokusuz ve tatsız olduğu özellikle vurgulanarak adeta bir tecavüz aracı gibi pazarlanıyor. Satana göre ; ?damladan kullanan hanım, yirmi dakika olduğu yerde oynaşmadan otursun, yirmi birinci dakika beni arayıp paranızın iadesini isteyebilirsiniz.?

Kadın gene edilgen, gene isteğinin arzusunun hiç bir önemi yok. Cinselliği bile ?suni bir gündemle? yaşıyor. En insani, en özel anları bile kocası tarafından çayına, ayranına tadı ve kokusu farkedilmeyen bir damla katılmak suretiyle belirleniyor. Bir nevi uyutuluyor. Adeta kendi kocası tarafından tecavüze uğruyor. Bu damlanın daha da kötü amaçlarla kullanımı olasılığından bahsetmeme bile gerek yok.

 

–          Geciktirici sprey

Erkeğin tek taraflı olarak uyguladığı ve kadının rızası ancak yapay gündem yaratılarak alınan eylem, yani ?cinsellik?, gene yapay bir madde olan geciktirici sprey kullanılarak uzatılmaya çalışılıyor. Erkek hazır kadın kıvama gelmişken işini bitirmek, güçten vazgeçmek istemiyor.

 

–          Büyütücü tablet

Bu erkek egemen fantezi büyütücü tabletle taçlanıyor. Öyle ya güç yerinde, kadın suni şekilde azgın, boşalma geç,- bu yüzden de haz yüksek- bir de üzerine penis büyüdü mü değmeyin erkeğin keyfine.

İşte sahiplendiğimiz toprak parçasının her karışında radyo kanalları bu ürünleri pazarlıyorlar. Satan adam bu ürün setinden çok sayıda sattığını iddia ediyor. Reklamı da yapıldığına göre ürünün satış izni vardır diye varsaymak durumundayız.  Reklamın da RTÜK adlı kurumun denetiminden geçtiğini varsaymak yanlış olmaz sanırım.

Kendinize dikkat edin!

 

 

 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: