Erkan’ın da sunum yapacağı “HackCon I: ‘Hacker’ nedir, ne değildir?” Paneli bu Cumartesi @altbilisim

Alternatif bilişim Derneği günlük haberlerin bir parçası, güncel sosyal / siyasal gündemlerin ayrılmazları haline gelen bu yeni kavramların tartışılacağı bir etkinlik düzenliyor
19 Haziran 2012 Salı 16:55
Hacker nedir merak mı ediyorsunuz?
Son günlerde haberlerde, yaşamın içinde sık sık adlarını duyuyoruz. Hackerlar.. Peki ‘Hacker’ nedir? Ne değildir? Hacktivizm neyi anlatır gerçekten biliyor musunuz?

Alternatif bilişim Derneği günlük haberlerin bir parçası, güncel sosyal / siyasal gündemlerin ayrılmazları haline gelen bu yeni kavramların tartışılacağı bir etkinlik düzenliyor. “Hackcon 1” panelinde Kimdir hacker? Kime hacker denir? Neye inanırlar? Motivasyonları nelerdir? Her sisteme girer, her sırrı afişe eder ya da zarar mı verirler? Sınırları yok mudur? İnandıkları etik değerler nelerdir? Hacktivizm siyasal aktivizmin bir parçası olarak nasıl değerlendirilebilir? Hacker olmak suç mudur? sorularının yanıtı aranacak.

Üç oturumda yapılacak olan panelde “Hacktivizm; toplumsal hareketler, hukuki boyutlar” oturumunda Ufuk Eriş, Erkan Saka, Koray Löker ve Gökhan Ahi konuşacak. “Hacker etiği;Üretim ve çalışma kültürleri, yaratıcılık” başlıklı ikinci oturumda ise ve Gökşin Akdeniz, Ahmet Sabancı ile Ufuk Eriş tartışmalar yürütecek. Son oturumda ise Furkan Mustafa da “Hackerspace; Hackerların var ettiği çalışma alanları” başlığında konuşacak.

Konu hacker ve hacktivizm olunca alışılan panel formatında bir etkinlikle karşılaşmayabilirsiniz. Belki gelmeden önce şu soruların da yanıtını düşünmek istersiniz: Tüketici, yüzeysel ve niteliksiz teknoloji pratiğine karşı hack kültürü neler önermekte ve yapmaktadır? Bu kültür, bilgi ve becerilerin paylaşılması, böylece yaygınlaşması ve özgürleşmesi için nasıl bir rol oynar?


23 Haziran cumartesi günü Beşiktaş EMO’da düzenlenecek olan HackCon I’de buluşalım.
Toplantı herkesin katılımına açık ve ücretsizdir. Kayıt için kayit [at] alternatifbilisim.org

Tarih: 23 Haziran 2012

Saat: 13.00 – 18.30

Yer: Elektrik Mühendisleri Odası, Beşiktaş

Ayrıntılı Bilgi İçin Bizi Sosyal Medya’dan takip edin:

 

https://www.facebook.com/AltBilisim

http://www.twitter.com/Altbilisim

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.