Ümit Bektaş: ”Drink Van Houten Cacao İçiniz?

 

”Drink Van Houten Cacao İçiniz?

Halka açık yapılan son giyotin idamlarından birinde Van Houten firması mahkûma, giyotinde ölmeden önce kendi reklamlarını haykırması karşılığında ailesine para ödemeyi teklif etmiş, mahkum da bu anlaşmayı kabul etmiştir. Mahkum idam esnasında ?Drink Van Houten Cacao? diye bağırmış ve  Van Houten firmasıda bunu reklam kampanyası olarak kullanmıştır. Mayakovski, herkesin geleceğe umutla baktığı 20.yy başlarında, boğazından kanlar fışkırmadan hemen önce ?Van Houten Kakaosu İçiniz? diye bağıran bu adamı ?Pantolonlu Bulut? şiirinde anmaktadır.

Şevket Sönmez ”Drink Van Houten Cacao İçiniz” adlı sergisini, önce 1910 yılında gazete manşetlerine, sonra da Mayakovski’nin şiirlerine yansımış bu olayı esas alarak kurguluyor.

Şevket Sönmez, bu sloganı melez bir hale sokarak sokak diline tercüme etmiştir. Ona gore bugün, bireysel trajediler, genel bir yılgınlık halinin dayanakları olarak kullanılıyor. Yirminci yüzyılın hayaletleri aramızda dolaşıyor.

 

Sanatçı sergide Mayakovski’den geriye kalan imajları da kullanarak, bellek-tarih, teknoloji-doğa, ten-metal gibi ikilikleri sürekli çarpışmakta oldukları boşluktan çekip yüzeyde yeniden kurguluyor.

Tarihi, kocaman bir ‘kötümserlik mitolojisi’ ve hayatı da bununla uzlaşma çabası olarak gören bir anlayışa karşı; içinde şairin suretinin vahşi hayvanlara, metal yığınlarının ise egzotik çiçeklere dönüştüğü bu resimler, sanatçı için belirgin bir ‘süblimasyon’ işlevi görmektedir.

 

Çalışmalarında çeşitli biçimsel yaklaşımların bir arada olma haline paralel olarak farklı teknikler de kullanan sanatçının, büyük boyutlu suluboyalar, akrilik ve yağlıboya tuvallerden oluşan bu sergisi 5-22 Ekim tarihleri arasında MERKUR?de ziyaret edilebilir.

MERKUR

Mim Kemal Öke Cad.
Erenler Apt. No.12 D.6
Tel:0212 231 69 87

www.galerimerkur.com
galeri@galerimerkur.com

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: