Fransız Kaldım: Çit çit çitlemek…

Çit çit çitlemek…

 

Çekirdek çitlemek, futboldan sonra Türkiye?nin milli sporu sayılır. Ayrıca ikisi birlikte çok iyi anlaşıyor. İkisi de Türklere özel bir yetenek ve gurur nedeni.

İlk kez bir grup arkadaşın çekirdek çitlemesini görünce çok şaşırdım. ?Türkiye?de insanlar neden kuş yemi yiyorlar ki??dedim. Benim için ayçiçek çekirdekleri, haftada bir kez evimin bahçesindeki kuş kulübesine bıraktığım mamaydı. O çekirdekleri yemek yada tatmak bile aklıma gelmezdi. ?Tadı kötü? diye değil. Kuş yemiydi, o kadar. Üstelik içindeki tohumu çıkarmanın, sadece kuşlara özel bir yetenek olduğunu düşünüyordum. Ta ki Türkiye?ye gelene kadar.

Bu ülkede senede kaç ton çekirdek yeniyor, bunu çok merak ediyorum. Parkta, deniz kenarında, televizyonun karşısında, stadyumda… Çekirdek çitleyenler her yerde izlerini bırakıyor. Ben de bu çekirdek çitleme tekniğini ve sanatını öğrenmek istedim. Arkadaşlarım bana yüz kere anlattı: ?Çekirdeği iki parmağınla dibinden tut, kabuğu ön dişlerinin arasında sıkıştır ve öylece fazla basmadan aç. Çekirdeği ağızının içine düşür ve kabuğu at!?

Size çok kolay gelebilir ama ben öğrenmek için bir sene uğraştım. Sonradan vazgeçtim. Yapamıyorum! Kabuk ağzımda parçalanıyor, çekirdeği çıkaramıyorum, küçük kabuk parçaları boğazıma kaçıyor, öksürüyorum, defalarca denedikten sonra dilimin ucunu ısırıyorum… Benim için bu işte zevk yok! Bir tane çekirdekle uğraşırken arkadaşlarım avuçlarındaki çekirdekleri çoktan çit çit yediler. Paket bitene kadar durmadan yiyorlar. Beş yaşındaki çocuklar bile bu işi başarıyor. Utanmam lazım her halde…

Sonunda kızarak, ellerimle kabuğu açıp, çekirdeği çıkarıp ve yine ellerimle ağzıma götürüyorum… Zevk mi bu? Üstelik hiçbir şey yemeden çekirdek çitlemenin kötü yan etkilerini de hissediyorum. Dudaklarım kuruyor, tuzdan çatlıyor, dilim yanıyor, uyuşuyor… ?Bir daha asla? diyorum. Yine de her fırsatta deniyorum…

Sanırım Türkiye?de yalnız değilim çünkü marketlerde kabuksuz çekirdek paketlerini gördüm. Hatta gazetelerde kabuksuz çekirdeklerin üretilebildiğini okudum. Ama kasadan kabuksuz çekirdek ile geçmem. Bende yetenek olmayabilir ama gurur var!

Anne Andlauer

 

witter.com/FransizKaldim

http://fransizkaldim.wordpress.com/

 

Foto: Sunflower Seeds/Vinni123/Flickr (Creative commons)

 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: