Konser mi sosyalleşmek mi? (Ümit Bektaş)

Şşşşitttt Konser Var!

Bir iki ay önce bazı mekânlarda canlı performans geceleri izleyicilerin gürültüsünden konser dinlenemediği için bazı  uygulamalar başlamıştı ve bu uygulamaların başlattığı tartışmalar hala bitmiş gözükmüyor.
Son olarak Babylon’da Thindersticks’in izleyicilerin çıkardığı ses nedeniyle konseri yarıda bırakma tehdidi bu tartışmaları su yüzüne çıkardı.
Bu olaydan sonra Babylon’da bazı konserlerin “sessiz konser” olacağı açıklandı.

Düşük sesli, çalınan müziğin sessiz bir ortama ihtiyaç duyduğu, izleyicinin dikkatinin kolay dağılabileceği konserlerde bundan sonra önceden ilan edilerek
sessiz konser’ler düzenlenecek. Sessiz konserlerde bu yeni düzene uymayanların uyarılacağı devam etmesi halinde ise mekanın bu izleyicileri dışarı çıkarma hakkını kullanacakları açıklandı. Sessiz konserler dışındaki diğer konserlerde bu uygulama olmayacak.

Konser mi sosyalleşmek mi?

Yaşanan bu olaylar başka bir tartışmayı daha başlattı. Belirli bir kesimin Babylon gibi mekânlara giderken kimin konseri olduğuna dahi bakmadan gittiklerine, konserin çok da umurlarında olmadığı, bütün dertlerinin sosyalleşmek olduğu, arkadaşlarıyla gelen bu kişilerin bağıra çağıra konuştuğu diğer müşterileri de rahatsız ettikleri için böyle bir uygulamanın çok yerinde olduğunu düşünenler var. Diğer taraftan insanların istedikleri gibi davranabileceklerini, insanların nasıl müzik dinleyeceğine kimsenin  karışamayacağını, oldu olacak mekânlar susun işareti yapan hemşire fotoğrafı assın gibi yorumlar yapanlarda mevcut.

Yani anlaşılacağı üzere mevzu çok taze ve tarafları itibariyle oldukça derin.  Ne olacağını göreceğiz ama bu arada herkesin hem fikir olduğu mevzu ise içerde kendine vazife biçip sürekli sağa sola şşşşittt susun diye bağırarak milleti susturmaya çalışan tiplerin verdiği rahatsızlığın büyük bir ızdırap olduğu ve ortamı terörize ettikleri. Bundan sonra dışarı çıkarken geceki ruh halinize ve gideceğiniz konserin  sessiz olup olmadığına dikkat edin. Yoksa kapı dışarı edilebileceğinizi veya etrafınızdan şşşiitttt tacizlerine maruz kalacağınızı unutmayın.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: