Sizi Seçim Haberleri haritalandırma projesi #SeçimVar ile tanıştırayım: [#PUB204]

secimvar.crowdmap.com
secimvar.crowdmap.com

5 yıl önce yaptığımız Seçim Takip projesini yeniden canlandıralım dedik. Ağır ağır harekete geçiyoruz. PUB204 Dijital Kültürler dersimin final projesi olarak başlattığımız çalışma her zaman olduğu gibi herkese açık bir projedir. Ushahidi tabanlı projede yapacağınız tek şey lokasyon bazlı olarak haber girmek. Moderatörler haberleri onaylayacak.

4 ana kategori var: Sokaktan, Medyadan, Sandıktan ve Partilerden.

Beklentimiz seçim gününe kadar Sokaktan gelecek haberlerin çokluğu. Bir grup arkadaş medya haberlerinden lokasyon bazlı olanları girecek. Sandık günü de Sandıktan kategorisine yükleme olacak. Aynı anda birden fazla kategori kullanılabiliyor. Zaten Sokaktan’ı tıkladıktan sonra bir Partilerden birini seçmek lazım. 4 büyük partiye öncelik verdim, diğerlerini diğerlerine koydum. Elimizdeki imkanlar dahilinde bu kadar olabildi.

Yazılım yarı Türkçe yarı İngilizce ne yazık ki. Siteye yazıp tamamen Türkçeleştirmeye de gönüllü olmak istiyoruz. Şu anki Türkçe paketi de 5 yıl önce sınıfça hazırlamıştık.

Sisteme girilen tüm haberler /raporlar herkese açık olacak. İsteyen istediği gibi kullansın.

Sisteme enformasyon girilmeli, subjektif başlıklar olmasın lütfen.

Açık kaynak yazılım olduğundan olsa gerek çok da kullanıcı dostu değil ama yine de fena sayılmaz. Kısa sürede asıl yapılacak iş öğrenilebiliyor.

AppleStore’da (https://itunes.apple.com/us/app/ushahidi-ios/id410609585?mt=8) ve Android pazarda (http://www.appbrain.com/app/ushahidi/com.ushahidi.android.app)  mobil uygulamalar mevcut. Ushahidi uygulamasını indirdikten sonra önce harita eklemelisiniz.

Harita adı: secimvar

Harita url: https://secimvar.crowdmap.com

Haritaya eklemeyi başardıktan sonra “Add report” yaparak haber ya da foto girebiliyorsunuz. Sistemde video yok ama link verebiliyorsunuz. Mobil uygulamada en azından lokasyon bulmanıza gerek, bulduğunuz yerin lokasyonu otomatik olarak çekiliyor.

Biz arkaplanda çalışmalara devam edeceğiz ama siz de şimdiden el atabilir, destek olmak için bana da email atabilirsiniz: sakaerka@gmail.com

Buyrun:

https://secim2011.crowdmap.com/

 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: