EFD Haftanın Web Projesi: Yalansavar (@yalansavar)

Yalansavar   Karanlığa lanet okumaktansa  bir mum yakmak yeğdir.

http://yalansavar.org/

Biz Kimiz?

“Karanlığa lanet okumaktansa, bir mum yakmak yeğdir.” – Çin Atasözü

Bizler sorgulayıcı düşünce ve bilimsel yönteme gönül vermiş bir grup insanız. 🙂

Bu site başlangıçta posta kutumuza düşen ardı adı kesilmeyen hurafe e-postalara birer birer cevap yazmakla başa çıkamadığımız için doğdu. Her birimiz asılsız ve desteksiz bir e-posta alınca işi gücü bırakıp sayfa sayfa cevap yazıyorduk çünkü.

Kısa zaman içinde iki şeyi fark ettik:

Birincisi, cevap yazdığımız e-posta aradan kısa bir süre geçtikten sonra bir başka arkadaşımız tarafından tekrar bize iletiliyor, ve her seferinde aynı cevabı tekrar tekar hazırlıyorduk.

İkincisi de, bizim özene bezene kaynaklarla referanslarla hazırladığımız cevabın, hurafe kadar etkin bir şekilde kişiden kişiye iletilmediğini fark ettik. “Mutlaka bütün arkadaş listenize iletin!!!!!” yazılı hurafe 100 kişiye dağılırken, hurafeyi açıklayan detaylı cevap aynı sansasyon katsayısında olmadığı için 1-2 kişiden öteye yayılmıyordu.

Biz de hazırladığımız detaylı cevapları kalıcı hale getirmek ve daha çok kişiye yayılmasını sağlamak için ne yapabiliriz diye düşündük. Böylece Yalansavar doğdu.

Başlangıçta sadece e-posta hurafelerine yönelik olmasına rağmen kısa bir süre sonra bilim dışı iddialar, sözde bilim, şehir efsaneleri, komplo teorileri ve farklı pek çok  konunun işlendiği bir ortama dönüştü.

Umarız, burada geçirdiğiniz vakit sizin için aydınlatıcı olur.

İyi okumalar 🙂

Yalansavar

iletişim:yalansavar@gmail.com

Önerilerinizi alalım:

Ha bir de EFD’ye katkıda bulunmak isterseniz:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: