Bobs ödülleri (#thebobs15) için 12 Mart’a kadar süre var. Adaylarınızı alalım…

Bobs için önerilerinizi gönderin!

02-Starting-NOW_Bobs-2015_Milestoneposting_600x240px

Deutsche Welle tarafından düzenlenen en iyi online aktivizm yarışması “Bobs“ başladı. Bu sene ilk kez İfade Özgürlüğü alanında özel bir ödül de verilecek.

Bobs (En İyi Online Aktivizm) Yarışması, bu yıl 11’inci kez düzenleniyor. Kazananı jüri üyelerinin belirleyeceği üç ana kategori “Sosyal Değişim“, “Gizlilik & Güvenlik“ ve “Sanat & Medya“nın yanı sıra Deutsche Welle, bu yıl ilk kez İfade Özgürlüğü Ödülü verecek.

Dünyanın farklı ülkelerinden gelen jüri üyeleri tüm dilleri kapsayan bu üç kategorinin kazananlarını belirlerken, internet üzerinden yapılacak oylamada yarışma kapsamındaki 14 dilde en iyileri halk belirleyecek.

12 Mart’a kadar öneriler gönderilebilir

19 Şubat itibariyle jüri ve oylama kategorilerindeki önerilerinizi gönderebilirsiniz. Jüri üyeleri, önerileriniz arasından finalistleri belirleyecek.

Ne kadar çok ilgi çekici internet sitesi, blog ya da proje önerirseniz, ödüllerin en iyilerine ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.

Kimler katılabilir?

Önerilen internet siteleri yarışma kapsamındaki 14 dilden birinde olmalı: Türkçe, Almanca, Arapça, Bengalce, Çince, Endonezce, Farsça, Fransızca, Hintçe, İngilizce, İspanyolca, Portekizce, Rusça ve Ukraynaca.

Ayrıca aday gösterilen internet sitelerine herkesin erişimi mümkün olmalı. Şifre kısıtlaması olmamalı. Format açısından ise bir sınırlama yok: Facebook sayfaları, Youtube kanalları, mikrobloglar, podcastler… Diğer gerekli bilgilere Kurallar bölümünden ulaşabilirsiniz.

Jüri kategorileri

Berlin’de mayıs ayında düzenlenecek jüri oturumunda üç kategoride kazananlar belirlenecek. Bu kategoriler, sosyal değişim, internette gizlilik ve güvenlik ile sanat ve medya alanlarına odaklanıyor.

Oylama kategorileri

Aynı dil kategorisinde yarışan adaylar, 9 Nisan’dan itibaren internet oylamasıyla belirlenecek. 3 Mayıs’ta jürinin belirlediği kazananlar ve oylamanın galipleri internet sitesinde ilan edilecek. Daha fazla ayrıntıya Yol Haritası bölümünden ulaşabilirsiniz.

İfade Özgürlüğü Ödülü

Deutsche Welle, bu yıl ilk kez İfade Özgürlüğü Ödülü veriyor. Dijital dünyada ifade özgürlüğü hakkı için özel çaba gösteren bir kişi ya da bir girişim, ödülü almaya hak kazanacak.

Üç kategorideki jüri ödülleri ve Deutsche Welle İfade Özgürlüğü Ödülü, Bonn’da düzenlenecek olan Deutsche Welle Global Medya Forumu’nda (22 – 24 Haziran 2015) sahiplerine takdim edilecek. Forumun bu yılki teması “Dijital Çağda Medya ve Dış Politika” olarak belirlendi.

Bobs Yarışması’nın bu yılki hashtag’i ise #thebobs15. Facebook ya da Twitter üzerinden görüşlerinizi bize iletebilirsiniz.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: