31 Ekim’de etkinlik: #SedefleYasam seminerinde “Dokun Bana” yarışmasının ödül töreni…

banner_sedefhastalıgı

21 Ekim 2014

 

BİLGİ ÜNİVERSİTESİ HALKLA İLİŞKİLER SON SINIF ÖĞRENCİLERİNDEN ANLAMLI DESTEK

İstanbul Bilgi Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü son sınıf öğrencileri her yıl olduğu gibi bu yılda farkındalık seminerlerini gerçekleştirmeye devam ediyor.

Sedef hastalığına dikkat çekmek, sedef hastalığının bulaşıcı bir hastalık olmadığını kamuoyuna duyurmak ve sedef hastalarına fotoğraf yoluyla destek olmak amacıyla Sedef Hastaları dayanışma derneğinin düzenlemiş olduğu “Dokun Bana” adlı yarışmanın ödül törenine 31 Ekim Cuma günü hazırladıkları özel bir organizasyonla ev sahipliği yapacak.

Tıp dilinde psoriasis adı verilen sedef hastalığı, ataklarla birlikte genellikle yaşam boyu devam eden bir hastalıktır. Deride hastalığa ismini veren sedef veya gümüş renginde kepeklenmeler (pullanmalar) ile birlikte, eklemlerde ve tırnaklarda da bazı belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Sedef hastalığı tedavi edilebilir ve/veya kontrol altına alınabilir. Hastalığın nedeni tam olarak bilinmese de, bağışıklık sistemi, genetik ve çevresel faktörlerin karşılıklı etkileşimi sonucu geliştiği düşünülmektedir. Hastalık erkek ve kadınlarda yaklaşık eşit oranda görülür.

Türkiye’de yaklaşık bir milyondan fazla kişiyi etkilediği tahmin edilen hastalığın toplum tarafından bulaşıcı bir hastalık olarak yanlış algılanması, hastaların hem özel, hem de çalışma yaşamını olumsuz etkilemektedir. Hastaların daha rahat bir yaşam sürebilmesi toplumsal önyargıların azalmasıyla yakından ilgilidir. Bu yüzden Türkiye’deki sedef hastalarını sedef hastalığı konusunda bilgilendirmek ve toplumu bilinçlendirmek amacıyla 2010 yılından bu yana Sedef Hastaları Dayanışma Derneği (SHDD) farklı paydaşlarla projeler geliştirmekte ve hastalık konusunda farkındalığı arttırmayı hedeflemektedir. Her yıl 29 Ekim Dünya Sedef Hastaları günü olarak kutlanmaktadır. Bu yılda Sedef Hastaları Dayanışma Derneği, Bilgi Üniversitesi Halkla İlişkiler son sınıf öğrencileri ile “Dokun Bana” adlı fotoğraf yarışması düzenlemekte ve  sedef hastalığının bulaşıcı olmadığına dikkat çekmeyi hedeflemektedir. Fotoğraf yarışmasının sonuçları 31 Ekim Cuma günü Bilgi Üniversitesi Halkla İlişkiler son sınıf öğrencilerinin hazırladıkları özel bir organizasyonla kamuoyuna duyurulacaktır. Yarışmada dereceye giren ilk 3 fotoğraf ödüllendirilirken ilk 40 fotoğrafçıya,  fotoğraflarını 15 gün (1-15 Kasım) süresince İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsü’nde sergileme hakkı verilecektir. Öğrenciler ayrıca, sosyal medyada hazırladıkları viral kampanya ile 20 Ekim haftasından itibaren bir ay boyunca kamuoyuna sesleneceklerdir.

İnstagram #sedefleyasam / Twitter @sedefleyasam/Facebook https://www.facebook.com/pages/Pub-405-Seminer-2014-2015/716628821752967?fref=ts

Yer: İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsü

Tarih: 31 Ekim 2014, Cuma

Yer: santralistanbul E1-301

Saat: 14.00

Adres: Eski Silahtarağa Elektirik Santrali, Kazım Karabekir Caddesi, No: 2/13 Eyüp/İstanbul

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: