SosyalKafa (@SosyalKafa) 3. sezonu da tamamladı…. Netd.com üzerinden Web TV projelerinin haline dair birkaç not…

sosyalkafa logo

En büyük oyuncağım olan Erkan’s Field Diary 10. yılına girerken, başka bir oyuncağım olan SosyalKafa’nın da 3. sezonunu geride bıraktık. Doğan TV’nin bir web televizyonu projesi olan Netd.Com  Haziran 2014 ortalarında kendi platformlarında devam etmemizi önermiş, biz de kabul etmiştik. BJK TV’den olaylı bir şekilde ayrıldıktan sonra, nerede devam edeceğimiz belli değildi. Aslında devam etmesi de zorunlu değildi. Benim için deneyimsel bir çalışma olup, dijitallikle olan ilişkimi perçinleyen, Türkiye’nin yükselen dijital sektörlerine mütevazi bir şekilde katkıda bulunmak isteyen bir projeydi. Yaptığımız her bölüm dijital bir arşive katkıda bulunmuş oldu. Ayrıca genellikle 1. çoğul şahıs kullanmayı tercih ediyorum çünkü koordinatörü ben olsam bile böyle bir proje ancak iyi bir ekiple ayakta durabilir. Bu bağlamda beni hiç yanlız bırakmayan Simge Sezer ve Anıl Sayan’a özellikle teşekkür ederim. Netd’ye bizi davet eden Jülide Çağıl’a da, orada bulunduğumuz sürece gayet samimi bir şekilde bize katkıda bulunan profesyonel arkadaşlara da, sonradan çekimlerin santralistanbul’a taşınmasına önayak olan dekanımız Halil Nalçaoğlu’na, çekimlere destek olan öğrenci arkadaşlara da şükranlarımı sunarım.

Efendim, ben geçen ay Portekiz’deyken bildirim geldi. Netd.com özgün web tv politikasından vazgeçmiş. O yüzden bizimki de dahil olmak üzere tüm programlarını bitirdiler. Bundan sonra Kanal D programları yayınlayacaklar, bir de müzik klipleri yayınlayacaklarmış. Ayrıntılı bir şekilde konuşamadım ama anladığım kadarıyla Doğan TV yeterli gelir gelmediğini görünce böyle bir politika değişikliğine karar vermiş.

Netd’nin izlediği çizgi benzer girişimlerde de görülebilir. Benzer derken özellikle geleneksel medya kuruluşlarının önayak olduğu girişimleri kastediyorum.

1- İnternet projelerine göre büyükçe bütçelerin söz konusu olduğu TV sektörü internetle entegrasyonda çekimser ve cimri yaklaşıyor. Tabi geleneksel medya kafasıyla bakmaları da karar almalarında çok etkili. Daha bir yılı tamamlamayan bir projeden gelir beklemek bu alanla ilgili cahillikten kaynaklanıyor olsa gerek. Kaldı ki bu alana yapılan harcamaya bakılırsa – görece epey az olduğundan- kayba uzun süre tahammül edilebilir. Ama bu beklemeye tahammül edecek bir zihniyet ve bürokrasi yok gibi.

2- Netd bundan sonra bu yeni politikasıyla sonu gelmeyecek bir proje gibi gözüküyor. Müzik gibi rekabetin çok yüksek olduğu bir yerde insanlar niye Youtube vb. dururken niye Netd’ye gidecek merak içindeyim. Görebildiğim kadarıyla Netd kullanıcıları çekmek için de özel bir politikaya sahip değil, kullanıcı dostu hiç değil. Belki Doğan TV kanallarının yayınlarının hepsinin olduğu bir site olursa şansı olabilir. Bu durumda da tek tek kanal siteleri napacak diye düşünülebilir.

3- Size ne kadar eski kafa bir yapıyla iş yapıldığına örnek olarak şunu verebilirim: Yakın zamana kadar videolarımıza gömme kodu (embed code) verilmiyordu, çünkü en tepedeki kişinin arzusu kullanıcıların bizzat netd.com sayfasına gelmesiydi. Belli ki Youtube’dan daha iyi bildiği ama bizim bilemediğimiz birşey vardı. Daha sonra gömme kodu büyük bir yenilikmiş gibi duyuruldu. Burada da görüldüğü üzere

4- Genel olarak içeriğin sunulmasında da dijital yerlilere hitap etmeden zorluklar var. Zaten bir medya holdingiyiz, trafik çekeriz şeklinde ilerlemiyor yeni medya düzeni. Sunulan içerik de, programlama dili de nihai olarak gelensek TV dilinden besleniyor. Ama bu tabi yalnızca Netd yönetiminin meselesi değil. Web televizyonculuğu daha sofistike bir alan ve kolektif inovasyon gerektiriyor. Burada yeni dili yaratan sıçramayı yapacak. Geleneksel medya holding hiyerarşisi ellerindeki kaynaklara rağmen bu sıçramayı yapacak inovasyondan yoksun gibi gözüküyor. Gözümüzü dijital yerlilere çevirmek gerek…

SosyalKafa’nın BJK TV dönemi Youtube kanalımızdan izlenebilir.

Netd dönemi ise Netd.com‘dan.

Bence güzel bir arşivimiz oldu. Yapmayı arzuladığımız şeylerin çok azını gerçekleştirebildik. Fırsat olursa devam ederiz, olmassa varolan başka projelere destek veririz. Hayat öyle akar gider:)

 

Enhanced by Zemanta

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: