Cemaat vs. AKP geriliminde yurttaş gazeteciliği… Birkaç not…

Yurttaş Gazeteciliği/ Vatandaş Haberciliği üzerine kafa yorarken elimizdeki çevrimiçi araçlar ve mobil cihazların artmasıyla bir süredir özellikle bizzat habere konu olacak enformasyonu üretebilme çabalarını vurguluyoruz. Birkaç haftadır açıkça süren gerilim ise ortalama vatandaşın bizzat müdahil olabileceği alanlarda sürmüyor. Tabi ki daha az imkanlar olsa da buralardan da enformasyon üretilebilir. Ama sanırım vatandaş gazetecileri bu dönemde “editoryal” denebilecek işler yapabilir. Hatta buna daha çok ihtiyaç var gibi gözüküyor.

Embedded image permalink

 

Editöryalden kastım varolan enformasyonun düzenlenmesiyle ilgili. Ortaya çıkan bilgilerin bir süzgeçten geçirilmesi ve iki taraf dışında bir perspektifle diğer vatandaşlara sunulabilmesi gerek. Örneğin Halkbank’ın değerlendirilmesinden, verilen rüşvet miktarına kadar çıkan rakamların nesnel bir şekilde değerlendirilmesi. Ya da atılan hukuki adımların ya da terminolojinin açıklanması gibi.. Ya da Fethullah Gülen’in bedduasının Türkçesinin açıklanması gibi bilgi kırıntıları da olabilir. Söylemsel kavganın yapısökümünde mizah ve parodi de önemli bir boyut kazanacaktır. Örneğin kefenli karşılamayla Ku Klux Klan gibi Amerikan ırkçılarının ritüelleri sırasında giydikleri arasındaki parallelliğe işaret de anlamlı olabilir.

Gerilim sırasında çıkan malzemenin değerlendirilmesi, haritalandırılması, organizasyonuna her zamankinden daha çok ihtiyaç var…

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: