Sevan Nişanyan’a Destek- İmza Kampanyası

Sevan Nişanyan'a Destek

 

Bizler farklı renklerden, farklı inançlardan ve politik görüşlerden geliyor, ancak bu farklılıklarla bir arada özgürce yaşayabilmek için her türlü düşünceyi açıklama ve ondan kaynaklı olarak, küfür boyutuna varmadıkça ?dalga geçme? hakkının savunulması gerektiğini düşünüyoruz. Hrant Dink?in, bir etnik kimliğe hakaret ettiği yalanı ve gerekçesiyle başına neler geldiği hepimizin belleğinde acı bir yer tutuyor.

Demokratik, seküler, adil ve katılımcı kültürün olduğu bir ülkede düşünceye, başkalarına fiziksel zarar verme riski taşımadığı sürece sınır konulmamalıdır; yazarların, sanatçıların, bilimcilerin duygu durumlarını ve fikirlerini hiçbir baskıdan ve otoriteden çekinmeden ifade edebilmelerinin önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır. Süregiden karalamalar ve baskılar sadece entelektüellere değil, aslen biraradalığımıza ve toplumsal gelişimimize zarar vermektedir.

Bizler yazar Sevan Nişanyan?ın kişisel bloğuna yazdığı ?Nefret suçlarıyla mücadele etmeli? başlıklı yazı sebebiyle ceza almasının ve mahkum edilmesinin, demokratik bir ülkede kabul edilemez olduğunu ve demokrasinin prensiplerine kökten zarar verdiğini düşünüyoruz. Düşünce özgürlüğü ve demokrasinin asgari gerekleri baz alınarak, davanın devletin ilgili makamlarınca yeniden değerlendirilmesini ve gerekli önlemlerin alınmasını talep ediyoruz.

Mutlu Binark ? Başkent Üniversitesi
Ferdan Ergut – ODTÜ
Özkan Karabacak ? İTÜ
Ayşe Karasu ? ODTÜ
İlhan Küçükaydın – Penn State University
Ali Nesin ? Bilgi Üniversitesi
Tolga Esat Özkurt – ODTÜ
Kaan Öztürk ? Yeditepe Üniversitesi
Neslihan Serap Şengör ? İTÜ
Özgür Uçkan – Bilgi Üniversitesi

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: