Ayşe Özer: SARILAR MI BİZİM, KIRMIZILAR MI?

SARILAR MI BİZİM, KIRMIZILAR MI?

-Sarılar bizim ananeee

-Allah iman kuvveti versin.

Galatasaray S.K. (football team)
Galatasaray S.K. (football team) (Photo credit: Wikipedia)

Anneannemle maç izlerken kocasının tuttuğu takım olduğundan kendisinin de evlilik akti ile yenge kontenjanından üyesi olduğu Fenerbahçe?nin hangi renk formayı giyenler olduğunu sorar, sonra da maçın sonuna kadar top ne zaman sarıların ayağına geçse içinden dualar okuyup televizyon ekranına üflerdi. Tüplü televizyonunun böyle de bir işlevi vardı belki de. Anneannemle izlediğimiz her maçı Fenerbahçe kazanırdı. Şimdi flat televizyonlar icat oldu, totem bozuldu.

Ofsayttan doğan endirekt serbest vuruşu bilmezdi benim anneannem-hangi kadın biliyor ki?- ancak kocasının tuttuğu takım şampiyon olsun isterdi. O zamanlar hayli revaçta olan pembe dizi ?Zenginler De Ağlar?-nam-ı diğer Marianna- başladığında televizyonun içine kadar girer, dizinin başından sonuna kadar dizideki acayip entrikaları anlamaya çalışır, ?e hani bu oğlan öteki kızın yavuklusuydu, bu kızla ne işi var?? diye sorular sorar, dizideki girift ilişki ağını çözmek için uğraşırdı.

Bu yıllardan daha önce Tom ve Jerry?i izlerdik biz de çocukken. Jerry?nin hiperaktif tavırları, Tom?a kurduğu tuzaklar kedi-fare oyununda hep fareyi ezilmiş görme alışkanlığında olduğumuzdan çocuk gözümüze hoş gelirdi. Aklımız baliğ olduğunda anladık aslında her kedi-fare oyununda ezilenin fare olmadığını.

Son günlerde içinde bulunduğumuz zihin bulanıklığı, gündem koşuşturması içinde esas oğlanın esas kıza ne yaptığını anlamaya çalışan anneanne naifliğindeki hayli Jerry taraftarı, ancak hayli muhalif abiler, ablalar da soruyor: kırmızılar mı bizim sarılar mı? O arada esas oğlan, esas kızın ırzına geçiyor.

Enhanced by Zemanta

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.