Ayşe Naçar Su iş sergisini gezdi… @ayse_nacar

fotoğraf 4

Mart’ın başından bu yana gitmeyi sürekli geçiştirdiğim Su İş (Water Work) sergisini bitimine yakın gezebilmeyi başardım. Daha fazla vakit ayırıp daha erken gelseymişim dedim.

 

Boğaz ve Su. Yüzyıllardır farklı yolların kesiştiği, farklı coğrafyaların birlleştiği yerdir İstanbul. Boğaz, köprü, deniz ve vapurdur birde onunla yarışan martılardır. Kendinin değil farklı yerlerden gelen insanların şehridir. Hem tüm dış dünyaya açık hem de tüm etkilere maruz kalandır.

 

Çok kültürlü güzelliğinin yanında karışıklık ve karmaşa hakimdir bu şehre. Sürekli bir değişim, devinim hali içindedir. Pek çok şey değişir yıllar içinde İstanbul’da yine de dönüp bakınca arkaya ne kadar şey gerçekten değişmiştir? Nerededir, nereye gitmiştir, gidecektir?

 

Yoğun insan trafiği bireylerin birbiriyle etkileşimini arttırsa da kademeli olarak duyarsızlaşma da yaratmıştır beraberinde. Küresel hareketliliğin altında kalan şehirde yalnız kalmak lüks sayılmaktadır artık. Bunu kalabalığın içindeki yalnızlığı anlatan melankolik şair edasıyla söylemiyorum aksine son derece gerçekçiyim. Artık her sokakta her köşe başında bir insan bir dükkan bir apartman var. İnsanların bu hız ve hareketine teslim olmuş mekanlar da durup kalkan vapurlar aceleciliğinde değişmekte.

 

Bu evrilme içinde durup bakmayı başarmış yirmialtı isim bu karma sergide buluşmuş. Yirmi altı farklı insan, farklı kültür, adeta İstanbul’un küçük bir canlandırmasıymış gibi. Kalabalıktan sıkılmış buhranlı bir hal görmüyorsunuz sergiyi gezdiğiniz uzun süre boyunca. Aksine metropolün canlılığını veriyor size tüm işler. Eleştiriler akıllıca gizlenmiş aralarına. Kimisi coğrafyasından dem vurmuş kimisi basın özgürlüğünden. Aralarında şehrin geleceğini öngören de var, geçmişini özleyen de. Kısacası sergide koca bir kent var.

 

Su İş sergisi Fındıklı’da Siemens Sanat’ta 14 Nisan’a kadar gezilebilir. Lahey Kraliyet Sanat Akademisi, Lahey Kraliyet Konservatuvarı, Avrupa Kültür Derneği, Kent ve Sanat Projesi, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü ve Siemens Sanat işbirliğiyle düzenlenmiş. Zamanı olup yüzünde mutlu bir tebessümle dolaşmak isteyenler koşun diyorum.

 

http://aysenacar.tumblr.com/

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: