Cumhur Bumudur’dan 10 twitlik kısa öykü: “Sessiz”

via

Sessiz

?Hey! Dün geceki sonuçları gördüm. Plüton?un ötesindeki sondadan olanları. Bence bu sefer yakaladık.?

Dünya Dışı Akıl Araştırma Bürosu?nun tüm çalışanlarına gönderilmişti mesaj.  Yöneticisi özel bir mesaj atıp sabah toplantıya da çağırmıştı. ?Heyecan zamanı!? diye yazdı arkadaşlarına.

Aldıkları veriyi incelediler. Tartıştılar. Bağrıştılar. Analiz için bulabildikleri en güçlü bilgisayarları kullandılar. Sonunda çözdüler. ?Naber. Nasıl gidiyor??

?Sabah yola çıkıyoruz. Uzaydaşlarımıza bizzat merhaba diyeceğim? yazdı bir akşam yola çıkmanın heyecanıyla.

Mesajın kaynağına ulaşıp dünya benzeri mavi gezegeni ilk gördüklerinde birbirlerine sarılıp hüngür hüngür ağladı uzay gemisindekiler.

?Geminin kapısı açıldığında karşımızdaydılar. Elimize bir tablet verdiler. ?Hoşgeldiniz? yazıyordu bizim dille. ?Hoşbulduk? dedi kaptan.?

?Uzun parmaklarıyla tableti gösterdiler. Yazın!?

via

?Onca yol geldik. Ne zamandır aradığımız uzaylıları bulduk. Akıllılar. Bilimsel ve teknolojik olarak bizden bile iyiler. Ama konuşamıyorlar. Mesajlaşıyorlar?

Dünyada en çok takip edilen mesajcı olmuştu kısa sürede. ?Üzülsem mi sevinsem mi, bilemiyorum? diye yazdı. ?Bu kadar yol geldikten sonra iki çift laf edebilsek iyiydi?

?Biz konuştuğumuzda kaçışıyorlar. Sosyologlar araştırıyor. Ses çıkarmak kültürlerinde büyük bir saygısızlık. Doktorlar ses tellerinin evrimleşmediğini düşünüyor.?

Bilim insanları tartıştı. Gemiyle dünya arasında mesajlar gidip geldi. Konuşmadan once yazıyı bulmuşlar diyen oldu. İşaret dilleri de mi yok dediler. İşin içinden çıkamadılar.

?Dönüyoruz. Beni takipçi olarak eklediler. Siz de onları ekleyebilirsiniz. Görüşürüz?

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: