Notorious online advertising company, Phorm in Turkey operating with ISP monopoly, TTNET…

From Wikipedia:

Phorm, formerly known as 121Media, is a digital technology company known for its contextual advertising software. Phorm is incorporated in Delaware but announced plans to incorporate in Singapore in 2012.[2][7] Founded in 2002, the company originally distributed programs that were considered spyware, from which they made millions of dollars in revenue. It has since stopped distributing those programs after complaints from groups in the United States and Canada, and announced it was talking with several United Kingdom Internet service providers (ISPs) to deliver targeted advertising based on the websites that users visit. Phorm currently partners with ISPs Oi, Telefonica in Brazil, and Romtelcom in Romania.[8][9] In June 2012, Phorm announced that it would raise £20m for a 20% stake in its Chinese subsidiary.[10]

 

Turkish netizens campaigns against and initiated an information mobilization about the Deep Packet Inspection (DPI) usage in advertising which is close to online spying of private citizens…. 

Campaign sites, online petition site etc:

https://www.facebook.com/EnPHORMasyon

http://enphormasyon.org/

Here is campaign info in Turkish: 

Phorm nedir, ne yapar?
Phorm kendi ifadesiyle kullanıcıların internet deneyimlerini daha fazla kişiselleştirmeyi amaçlıyor. Bu tam olarak şu demek: Sizi gezdiğiniz siteler, tıkladığınız reklamlar, izlediğiniz videolar, doldurduğunuz formlar vb. aracılığı ile profilliyor. Elde edilen profile göre ticari olan/olmayan içerikler sunuyor. Yani İnternette neler yaptığınızı/davranışlarınızı izleyip ona u

ygun reklamlar ve içerikler sunuyor.
Bunun ne zararı var?
Öncelikle izleniyorsunuz. Fakat bu izleme DPI1 olarak bilinen teknolojilerle yapılıyor. Bu teknoloji sadece sizin bilgisayarınız ya da tarayıcınızla ilgilenmiyor. İnternet hattınızı izleyip, gelen giden tüm verilerinizi analiz ediyor. Bu durumun siz İnternette dolaşırken başınızda durup monitörünüzü izleyen bir çift gözden farkı yok.İkinci büyük problem İnternet’in geleceğini tehdit etmesidir. İnternet gayri-merkezi, kendi dinamikleri ile gelişen, tarafsız küresel bir ağdır. Ağ teknolojileri “net tarafsızlığı” ilkesine göre çalışır. İnternetteki trafiğiniz, üzerinde gönderici/alıcı bilgileri bulunan paketler halinde akar. Paketler gönderir, paketler alırsınız. Ağ üzerindeki herhangi bir düğüm(paketinizi ulaşacağı hedefe doğru yönlendiren noktalar) sadece kaynak ve hedef adresleri okur, paketi ilgili yere teslim eder. Paketin içeriği, yani sizin erişmek istediğiniz bilgilerle ilgilenmez. Tüm paketlere eşit davranılır. Kimsenin paketi diğerlerinden değerli değildir. Tıpkı tarafsız çalışan bir postane gibi. DPI ve Phorm gibi DPI kullanarak profilleme/analiz yapan firmalar bu tarafsızlığı bozmakta içeriklere göre paketleri tasnif etmekte, verilerimizi bilemediğimiz/kontrol edemediğimiz süreçlerden geçirmektedir. Bu da net tarafsızlığını bozmakta ve ağın yapısını ‘ticari önceliklere’ göre şekillendirme tehlikesiyle karşı karşıya getirmektedir.

Toplanan profillerin, elde edilen bilgilerin başka ne amaçla kullanıldığını bilememekte, denetleyememekteyiz. Bu hizmet ve altyapılar şeffaf, hesap verebilir değildir.

Kişisel verilerimizin ve iletişimimizin gizliliğini ihlal eden, İnternetik dağıtık, demokratik, tarafız yapısını bozan, merkezi, karanlık teknolojileri İnternet’te istemiyoruz. TTNET ve Phorm Türkiye’deki faaliyetleri hakkında bilgi vermeli, yapılan bu işbirliğine derhal son vermelidir.

Yurttaşları gezinti.com ve Phorm konusunda tepki göstermeye, İnternete sahip çıkmaya çağırıyoruz.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: