Beste’den Barça stadı izlenimleri: BARÇA’NIN BOŞ STADI BİLE PARA BASIYOR

BARÇA’NIN BOŞ STADI BİLE PARA BASIYOR

Oyuncuların dua yeri


BESTE ÖNKOL
Ekonomik krizle savaşan İspanya’da, işlerin yolunda gittiği tek alan futbol. Dünyanın en değerli futbol kulüplerinden biri sayılan FC Barcelona, dördüncü kez Avrupa Şampiyonlar Ligi kupasını kucakladı. Resmi ödül olan 200 milyon euro’nun yanı sıra marka değeri artışı, TV yayın hakları gibi  alanlardan da 126 milyon euro’luk ek gelirin sahibi oldu. Son yıllarda yaptığı bol rakamlı transferler yüzünden yaklaşık 450 milyon euro borcu biriken kulübün yıllık bütçesi ise 470 milyon euro.
Lionel Messi gibi dünyanın en değerli futbolcusunun kulüpte yer almasının yanı sıra elde edilen başarılar ve taraftar kitlesindeki artış aslında borcu gölgede bırakmaya yetiyor. Takıma ait ürünler adeta yok satarken, Barcelona’nın boş stadı bile para basıyor! Sözün özü FC Barcelona, markasını ‘değere’ dönüştürmesini bilen takımlardan.
Yaklaşmak yasak!
Her yıl 22 milyon turisti ağırlayan İspanya, Nou Camp stadyumunu  turizm gelirine dönüştürmüş. Kişi başı bilet fiyatlarının 19 euro olduğu Nou Camp’ta, şampiyonluk kupası ya da photoshop sayesinde yanınıza iliştirilen futbolcularla fotoğraf çektirmenin bedeli ise 12 euro!!!! Açıkçası uzun kuyruklarda bekleyen erkekleri gördüğümde kadınlar için alışveriş neyse erkekler için de futbol bu dedim! Tribünlerden saha kenarına, soyunma odasından yedek kulübesine kadar her yeri gezebildiğiniz turda ‘fazla yaklaşmak’ yasak. Boş koltuklar, çimler, jakuzi benim için pek bir şey ifade etmedi ama yerimde olmak isteyenlerin olduğunu düşününce keyfini sürmeye baktım…
Lionel Messi

Müzeden 30 milyon euro

Günde 10 bin kişinin ziyaret ettiği stadyumu senede 2.5 milyon kişi geziyor. Sadece multimedya özellikleri ve dev ekranlarıyla dikkat çeken müze gezisinden kulüp her yıl 30 milyon euro kazanıyor. Stadyumun içinde bulunan ve kasa önlerinde kuyruğun eksik olmadığı mağazayı işleten Nike, FC Barcelona’ya yılda 35 milyon euro ödüyor.  2006 yılına kadar hiç reklam almayan kulüp ilk kez Unicef’in reklamını formasına eklemiş. Ancak üzerine para vererek. Sosyal sorumluluk olarak lanse edilen kampanyanın ardından bu yıl ilk kez Qatar Foundation’un reklamını alan takımın sponsorları arasında THY ve AVEA yer alıyor.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: