Ahmet Şık’ın ?Ben Tanığım? sergisi Bilgi’de

Fotoğrafçı arkadaşları tarafından Ahmet Şık’ın gazetecilik ve fotoğrafçılık mesleğine yaklaşımını ortaya koymak için hazırlanan ?Ben Tanığım? başlıklı sergi Karşı Sanat, Evrensel Sanat Galerisi, Kazım Koyuncu Kültür Merkezi, Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nden sonra 9 Mayıs’tan itibaren İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral Yerleşkesi’nde olacak.

Sergi 9 Mayıs Pazartesi günü Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nden Ahmet Şık’ın çalışma arkadaşları ve Bilgi Üniversitesi öğrencileri tarafından alınarak Santralistanbul’a taşınacak. Yürüyen sergi etkinliği kapsamında Kadıköy-Eminönü vapuruyla Avrupa yakasına geçirilecek sergi Santralistanbul’a ulaştırılacak.

Bilgi Üniversitesi Santral yerleşkesinde İletişim Fakültesi’nin bulunduğu E-4 Binası‘nda gerçekleştirilecek fotoğraf sergisinin açılışı da 9 Mayıs Pazartesi akşamı saat 18:00’de yapılacak.

30 fotoğraftan oluşan sergide Ahmet Şık?ın ?Başkasının Acısına Bakmak-Mayın? konulu fotoğraf çalışmalarından örnekler de görülebilecek.

 

Fotoğrafçı arkadaşları sergi nedeniyle yaptıkları açıklamada Ahmet Şık özgürlüğüne kavuşana kadar hayata tanıklık etmeye devam edeceklerini ve bu tanıklıklarını arkadaşları Ahmet Şık?la paylaşacaklarını duyurmuşlardı:

 

?Ahmet Şık gazetecidir, hakkındaki suçlamaya dayanak olacak deliller açıklanmadan tutuklanmıştır. Ahmet Şık gazetecidir, özgürlüğünün kısıtlandığı güne kadar yaptığı haberlerle ve yazılarıyla, işkenceleri, gözaltında kayıpları, faili meçhul cinayetleri, devlet içinde örgütlenmiş suç odaklarını ortaya çıkarmaya çalışmıştır. Ahmet Şık foto muhabiridir, objektifini gerçeklere çevirmiştir. Çektiği fotoğraflarla adaletsizlikleri görünür kılmaya çalışmış, hak mücadelelerini desteklemiş, dezavantajlı grupların ve ezilenlerin tarafında olmuştur.

 

Biz Ahmet Şık?ın fotoğrafçı arkadaşları, Ahmet tekrar özgürlüğüne kavuşuncaya kadar hayata kendi baktığımız yerden tanık olmaya devam ediyoruz. Bir sabah gördüğümüz çiçeğin, bir hak arama eyleminin, sokağın, mahallemizin, sevincimizin, umudumuzun fotoğraflarını Ahmet?e göndermek için çekiyoruz.?

 

 

Sergi açılışı:

İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral Yerleşkesi, E-4 Binası Kat 2
Saat 18:00
(Santralistanbul’a ulaşım AKM önünden kalkan servislerle sağlanabilir.)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: