?Losing My History?: Muhteşem Yüzyıl Provokes Anxiety Among Turkısh TV Viewers

It is a serial about the past of a nation: Ottoman Empire is both the most honourable and most hated past of the Turkish nation. It is the traditional and the Islamic. It is both remembered as the highest achievement of Turks in history, and the ancient regime which is defeated by the Republic. Indeed Turkish people themselves are very confused about their past, hesitant about embracing or denying it. Perhaps that?s why the Ottoman history is periodized as ?Foundation, Rise, Stagnation and Fall?. Muhteşem Yüzyıl is a serial which is about the most prouded period of Ottoman history: it is about Suleyman who is known as ?the Magnificent?, Kanuni Sultan Süleyman.

Interestingly the serial has been protested even before the pilot episode has been aired last week. Eventhe trailer triggered hatred among the Turkish nationalists: it was showing women dancers around Suleyman while he was (perhaps) having wine. How can we watch him in such banalities of everyday life, if he is the most powerful, most heroic most religious, most, most, most sultan of the Empire? A hero must always be on his horse, conquering the European lands with all his power and politeness and tolerance at the same time.

Now there are lots of blogs, websites and Facebook groups who are protesting the TV serial. Bulent Arinc, who is the Minister responsible from RTUK (Radio and Television Supreme Council) has declared his disappointment with the serial, and his expectation from the TV channel to stop the broadcasting on their own will, and complained about lack  of a law on the protection of ancestors, just like the Law on Protection of Ataturk.

Here is a news item about Bulent Arinc?s declaration:

http://www.milliyet.com.tr/arinc-tan-muhtesem-yuzyil-cikisi/siyaset/sondakika/07.01.2011/1336199/default.htm

Arınç?tan ?Muhteşem Yüzyıl? Çıkışı

Bir televizyon kanalında başlayan ?Muhteşem Yüzyıl? dizisiyle ilgili tepkiler olduğunun anımsatılması üzerine Arınç, bunun kamuoyunda da büyük bir yankı bulduğunu söyledi.

?Ben de şahsen endişe ve üzüntü içindeyim? diyen Arınç, şunları kaydetti: ?Kanuni Sultan Süleyman gibi bütün dünyada ve Osmanlı döneminde büyüklüğü bilinen ve ?Muhteşem Süleyman? olarak tanıtılan bir insanın harem, içki düşkünü, hatta bazı sahnelerinde söylemeye dilim varmayan bir ilişki içerisinde göstermeye matuf? Fragmanlarından böyle anlaşıldığı düşünülebiliyor. Böyle büyük bir masraflarla dizinin çekilmiş olması ve gösterilmeye bir kaç gün önce başlanmış olmasından üzüntü duyuyorum. Ancak RTÜK yayına giren ve yayın sırasında yayın ilkelerine aykırı olduğu itirazıyla, şikayetiyle önüne gelen konular hakkında karar verebilmektedir. Önleyici bir imkanımız bulunmamaktadır. Önleyici imkanımız sadece tasarının 7. maddesinde kabul edilmiş olan milli menfaatler veya bu konudaki olağanüstü günlerde alınması gereken tedbirleri içermektedir.

Kamuoyunun tepkilerini dikkate alarak televizyonun bunu kendiliğinden kaldırması belki düşünülebilir. Ancak bu tür yapımların reyting ve kar amacıyla yapıldığını hepimiz bilmekteyiz. Bu diziyi ilginç kılmak için senaryosunda farklı argümanlar kullanılmıştır. Sadece Atatürk ile ilgili hatırasına alenen hakareti suç sayan bir kanun yürürlüktedir. Bunu diğer tarihi şahsiyetler için de geçerli kılmak herhalde mümkün değil.

Ancak gönlümüzden geçen, aklımızdan düşünebildiğimiz, tarihimizin önemli şahsiyetlerini olduğundan başka türlü görerek küçültmeye, aşağılamaya çalışan ne olursa olsun karşılığını bulmalıdır. Diziyle ilgili şikayetleri süratle dikkate alacağımızı ve kanun çerçevesinde gereğini yapacağımızı söyleyebilirim.?

Magnificent century?

by AYŞE KARABAT
General elections are approaching, some inmates have been released from prison after a law came into effect recently, university students are unhappy and the outsourcing of the workforce is increasing rapidly; but nowadays, Turkish society has another hot topic to discuss — a new TV series, ?Muhteşem Yüzyıl? (Magnificent Century).
Milliyet, 7.1.2011

1 thought on “?Losing My History?: Muhteşem Yüzyıl Provokes Anxiety Among Turkısh TV Viewers

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: