[TR] Cafercan Aksu- Hakan Şükür-Hagi ve Kaybedilen Şampiyonluk

Haftasonu Galatasaray-Gençlerbirliği maçı var. Ali Sami Yen’de oynanacak son lig karşılaşması olacak bu maç. Tarihi önemi büyük. Söz konusu tarih olunca bir başka boyutu daha var bu maçın.

Çok eskiye gitmeyeceğiz. 2004-2005 sezonu. Galatasaray’ın 100.yılı ve teknik direktör yine Gheorghe Hagi. Takım fena da gitmiyor hani çapına göre. İçeride oynanacak Gençlerbirliği maçının önemi oldukça fazla. Ribery takımda, Conceiçao takımda, yükleniyor da yükleniyor Galatasaray ve golü de erken buluyor. Hem de Cihan’la. Ancak ne oluyorsa o golün sonrasında oluyor. Önce 1-1 oluyor skor, sonra o zamanlar Gençlerbirliği’nin sağ beki olan ve adı sık sık Galatasaray’la anılan Erkan ipini çekiyor Galatasaray’ın. Modern futbola karşı bir tepki olarak dünyaya gelen Ziya Doğan da Gençlerbirliği kulübesinde o tarihte. Kalede ise Ali Sami Yen’de sık sık taraftarları çileden çıkartan Ömer Çatkıç, nam-ı diğer Barthez Ömer. (Barthez’le de uzaktan yakından benzemez ya neyse) O gün şampiyonluğu kaybetmişti Galatasaray ama tüm sezona bakacak olursak, bir sezon sonra puan rekoru kırarak şampiyon olacak takımın da temellerini atmıştı.

Cafercan

Maça dair hatırladığım en tuhaf nokta ise Hagi’nin anlamsız bir şekilde oyunun son dakikalarında Hakan Şükür’ü oyundan çıkartıp, henüz tüyü bitmemiş Cafercan’ı oyuna sürmesiydi. Muhtemelen 1.Hagi Dönemi’ni bitiren olay da bu olmuştur. 2.si de çok iyi başladı denemez ama sabır lazım. Biraz sabır en azından birşeylerin değişeceğine dair umut yaratacaktır Galatasaray taraftarında.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.