[Turkish] Juventus UEFA Avrupa Ligi’ne havlu attı.

Bu kez olmadı Juventus. UEFA Avrupa Ligi’nde ilk 4 maçında 4 beraberlikle 4 puan alan Juve, dün akşam Lech Poznan’la 1-1 berabere kalarak “5’te 5” yaptı ve gruplardan çıkamadan elendi. Aynı senaryo bundan yaklaşık 12 sene önce Galatasaray’ın da içinde bulunduğu Şampiyonlar Ligi Grubu’nda yaşanmıştı.

Galatasaray Juventus’la deplasmanda 2-2 berabere kalmış, Athletic Bilbao ve Rosenborg’u evinde mağlup etmiş, deplasmanda ise Rosenborg’a yenilmişti. Grubun 5.maçı İstanbul’da Juventus’a karşı oynanacaktı ancak ortam oldukça gergindi. İtalya Abdullah Öcalan’ı Türkiye’ye iade etmemekte direndiği için, tüm ülke çapında İtalya’ya yoğun bir tepki vardı. Öyle ki maçtan önce stat hoparlörlerinden “Ölüm Marşı” çalınıyordu. Böyle bir ortamda sahaya çıkmak çok zor olsa gerek. Ancak Juventus o zamanlar şimdikinin aksine müthiş bir takım olduğundan, kolaylıkla bu baskıyı atlatmış, dengeli giden oyunda Amoroso’nun golüyle son dakikaya kadar üstünlüğü elinde tutmuştu. Ne olduysa işte o son dakikada olmuş, Suat Kaya’nın kendini “fırlatarak” attığı kafa golüyle maç 1-1 sonuçlanmıştı. Juventus yine 5’te 5 yaparak son maçlara gelmişti.

Galatasaray’a beraberlik yetecekken Fatih Akyel’in hatası sonucu Guerrero’nun önünde kalan top Tafarel’in üstünden ağlarla buluşmuştu. Maç bu şekilde 1-0 bitmişti ve Juventus da Delle Alpi’de Rosenborg’u 2-0 yenerek averajla üst tura çıkmıştı. 12 yıl sonra bu kez 5.maçta takıldılar. Bu kez tarih tekerrür etmedi ve ölüm grubundan Manchester City ile Lech Poznan el ele çıktılar. Kangren sürüyor Juve’de, Del Piero’nun muhtemel vedasıyla sona geleceklerdir diye düşünüyorum. Haklarında hayırlısı…

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: