Türkiye’de Yeni Medya Çalışmaları Kitap Çalışması

 

31 Ekim 2015

Üçüncü kitap yayında.

11 Kasım 2014

Üçüncü kitap için çağrı yapıldı.

25 Eylül 2014 İkinci kitap yayınlandı. 

Bu kitapta sunduğumuz çalışmalara gelince, Gözde Ferimaz Şahan hayatımıza hızla giren SoLoMo (Social Local Mobile) hizmetlere teorik bir perspektif sunuyor, bunu yaparken de bir vaka çalışamasının ampirik sonuçlarını bizimle paylaşıyor. Zeynep Kunt arkadaşımız ise İstanbul merkezli olmakla beraber dijital platformlar üzerinden örgütlenen bir spiritüel hayat topluluğuna etnografik bir bakış sunuyor. İdil Başuralın nefret söylemlerinin dijital ortamlarda yeniden üretilmesiyle ilgili analizi son zamanlarda gördüğüm en iyi modellerden biri oluyor. Bu konuda birçok çalışma yapılmasına rağmen bir analiz modeli sunanlar azınlıkta kalmaktadır. Bu yüzden bakmaya alanda bakmaya değer bir çalışma olduğuna inanıyorum. Ege Tunca ise Türkiyede hala birçok çalışma gerektiren oyun tabanlı topluluklara içerden bir bakış sunuyor. Tuğçe Sarıkuzuunun aynı konuyla ilgili literatür taraması da gözden kaçmamalı. Laura Avadarın Twitter ve Gazetecilik mesleğiyle ilgili çalışması da iyi çalışılmış, bize model olanakları sunan bir çalışma. Üzerine çokça konuşulsa da bu alanda model çalışmalara ihiyacımız sürüyor. Şenay Çınarın bloglar üzerine çalışması da edebiyat teorisiyle blogların birleştiği ve incelendiği kaynak olabilecek bir makale olarak karşımıza çıkıyor. Son olarak da görece az işlenmiş bir alan olan yaratıcı endüstriler ve sosyal medya ilişkisi üzerine yoğunlaşan Emre Erbirer ve Yrd. Doç. Dr. Gökçe Dervişoğlu Okandandan bir çalışmamız var.

Ekitap buradan satın alınabiliyor.

 

8 Nisan 2013

İkinci kitap için çağrı yaptık….

turkiyede-yeni-medya-calismalari-1-erkan-saka

Türkiye’de Yeni Medya Çalışmaları 1

Kitabımızı buradan alabilirsiniz.

Kitap çalışmamızla ilgili gelişmeleri buradan yakında duyuracağım. Az sabır…Ama hemen bilgi almak, sonraki kitaplar için katkıda bulunmak istiyorsanız bana bir email atmanız yeterli:

erkan.saka@bilgi.edu.tr

 

 

İlk kitapta neler var?

ÖNSÖZ

1- 5

İÇİNDEKİLER

6

ANONİMLİĞİ SOSYAL MEDYA İLE YENİDEN DEĞERLENDİRMEK

7-14

YENİ MEDYA VE TARAFTAR DAVRANIŞLARI: BOZ BAYKUŞLAR ÖRNEGİ

15- 29

ÖZGÜR YAZILIM – AÇIK KAYNAK HAREKETİ ÖRNEĞİNDE SOSYAL HAREKETLERDE YENİ OLANAKLAR:  ÇOKLUK, AĞ ÖRGÜTLENMELERI VE REFLEKSİF DİRENİŞ

30- 50

BİR ?CROWDSOURCING ? DENEMESİ ÖRNEĞİ: SECIMTAKIP.ORG

51- 59

TÜRKİYE?DE VİRAL PAZARLAMA/ REKLAMCILIĞA BİR BAKIŞ

60- 72

TWITTER AND JOURNALISM: HOW STUDENTS UTILIZE TWITTER TO CONSUME NEWS

73- 93

BLOGGING AS A RESEARCH TOOL FOR ETHNOGRAPHIC FIELDWORK

94- 105

 

 

 

 

2 thoughts on “Türkiye’de Yeni Medya Çalışmaları Kitap Çalışması

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: