MED 512/ ITL 523

(A page that is definitely in progress-)

2014-2015

Issue for this semester: Emerging Business Models for Journalism in the Age of New Media

2011-2012

Güz 2011 döneminde Issues in Cyberculture Studies dersi Bilgi Bilişim Hukuku yüksek lisansında ITL 523 olarak açılıyor.

Syllabus 2011 Fall 

Bu dönemki sınıf projesi Kollektif Anayasa Yazımı denemesi olacak…. [25 Eylül 2011]

Tüm okumalar buradan indirilebilir. Online education sayfasında adresini verdiğim google gruba da üye olunuz;) [29 Eylül 2011]

20 Kasım 2011

25 Kasım okuması:

http://www.box.com/s/9kp5iraefm8gin9ufyc3


şu makaleler: 63-73

2.1 David Saunders, Ian M. Hunter and Dugald Williamson:
?Historicising obscenity law? in On Pornography: Literature, Sexuality and
Obscenity Law. London: Macmillan, 1992 67
2.2 Bruce M. Owen: ?The tragedy of broadcast regulation? in The Internet
Challenge to Television. Cambridge, MA: Harvard University Press, 1999 72

 14 Kasım 2011

Bu Perşembe’nin okuması: Internet Ethnographies makalesi..

5 Kasım 2011

11 Kasım okuması: putting knowledge…kitabından “Open Works, Open Cultures, and Open Learning Systems by Michael A. Peters” makalesi..

okumalar şurada: http://www.box.net/itlreadings

3 Kasım 2011

kelty two bits kitabından chapter 1 ve conclusion’dan sorumlusunuz;)

BUGÜN ALINAN KARARLAR

Ders resmi başlangıç saati olan 18’de başlayacak 21’de bitecek.

Ders yeri Dolapdere’deki derslik olacak.

Bugünden itibaren yoklama alacağım. 3 derse gelememiş olan F alır. ya da rapor getirir kalmaması için. dersten erken çıkan arkadaşlar da o gün yok sayılır.

Her okuma için 1 sayfalık response paper.

2010-2011

2011 Baharında Bilgi Medya Yüksek Lisans programında ikinci kez açtığım derste sınıf projesi Ushahidi platformuna dayanan bir seçim takip projesiydi… Sınıf ortamına dair başka bir yazı da burada.

2009-2010

Siber Kültür Toplantıları Vol: 01

Kolektif Akıl ve Web’in Türkiye’deki Halleri Üzerine

http://cinematice.files.wordpress.com/2009/11/collective-intelligence.jpg?w=900&quality=89
Tarih: 16 Haziran 2010 Çarşamba
Saat: 19:00 ? 22:00
Mekan: İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsü E4-305

İlki düzenlenecek olan etkinliğimiz; Medya ve iletişim Sistemleri Yüksek Lisans programı dahilinde verilen “MED 512 (Issues in Cyber-Culture) dersinin uzmanların katılımıyla gerçekleşecek bir dönem sonu değerlendirme etkinliği olarak görülebilir. Bu dönemin teması olan kollektif akıl çerçevesinde etkinlik boyunca katılımcı kültür, sosyal medya ve network’ konularına odaklanacaktır.

Konuşmaların, katılımcıların uzman oldukları alanlarda serbest oturum şeklinde yapılması düşünülmüştür. Genel bağlam çerçevesinde Online mecralarda ifade özgürlüğü, Sansür, Sosyal medyanın gençlerin tüketim alışkanlıkları üzerindeki etkisi, Reklam verenin online mecra ve sosyal medya konusundaki beklentileri, Hedef kitleye ulaşmaya çalışırken sosyal medya uygulamaları ve geliştirilen stratejiler gibi başlıklar gündeme gelecektir.

Konuşmacı Listesi

Alemşah Öztürk (41-29)

Ali R. Babaoğlan (Impreda Tech.)

Başak Purut (Ekşi Sözlük)

Devletşah Özcan

Ozan Çağlargil (Creasoup & NTV)

Özgür Alaz (Promoqube)

Özgür Uçkan (Writer, teacher, advisor)

Reşat Çalışlar

Tolga Arıcan (Utopic Farm)

p.s. Listeye ekleme çıkarma yapılabilir. Bazı öğrenci arkadaşların sunuşları da eklenecek…

https://i0.wp.com/cordis.europa.eu/fp7/ict/content-knowledge/images/weknowit-pr-collective-intelligence.jpg?w=900&quality=89


*************

MED 512 – Issues in Cyberculture Studies is a new course to be first offered in Spring 2010. I am very excited about this course since it also represents the new scholarly interest I have at the moment. More info will be added gradually and here is the course description in English and Turkish for the moment:

Issues in Cyber-Culture Studies
This course focuses on particular theoretical topics that emerge in the ever-growing literature on cyber cultures. Special emphasis is given the notion of Collective Intelligence developed by philosopher Bernard-Henri Lévy and later by media scholar Henry Jenkins. Theoretical discussions are supported by case studies from the Social Media experiences both in Turkey and more global contexts. In doing so, the course later focuses on virtual methods that are relevant to make these discussions intelligable. This latter part of the course emphasizes methodological issues such as researching online relationships, designing internet behaviour research, online interviewing and research relationship, ethnographic presence in a cyber settings, and web sphere analysis.

Siber-Kültür Çalışmalarına Giriş
Bu ders, giderek büyüyen siber kültür literatüründe beliren belli teorik başlıklar üzerinde yoğunlaşır. Filozof Bernard-Henri Lévy tarafından geliştirilen ve daha sonra Henry Jenkins tarafından medya çalışmalarına adapte edilen “Kolektif Akıl (collective intelligence)” kavramına özel önem verilir. Teorik tartışmalar Türkiye ve dünyadan Sosyal Medya deneyimlerinin incelenmesiyle desteklenir. Bu tartışma ve inceleme sürecinde ilişkili metodik tartışmalar da gündeme gelir. Dersin ikinci kısmı özellikle gündeme gelen “sanal metod”ların tartışılmasına ayrılır: Bu  bağlamda, online ilişkilerin araştırılması, internet davranış araştırmalarının dizaynı, çevrimiçi röportaj ve araştırma ilişkileri, siber bağlamda etnografik varlık, web alanı analizleri özellikle gündeme gelecektir.

SPRING 2010 SYLLABUS

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.