Serhatcan Yurdam (@syurdam): “Sınırdışı etmeyi durdurun!” #LampedusaB

BERLİN- Protestocular, mülteci haklarının tanınması ve mevcut yasal durumlarının iyileştirilmesi için yürüyüş yaptı.

Berlin’in Mitte ilçesinde dün saat 4 civarı yüze yakın eylemci mülteci haklarını savunmak için yürüyüş yaptı. Eylemciler yürüyüşte çeşitli döviz ve flamalar taşıdı. Bunlardan bazıları Antifaşist hareketin simgesi haline gelen “Antifa” yazılı flama ve üzerinde “legal şartlarda yaşamak istiyoruz”, “yasal olmayan kimse yok”, “sınırdışı etmeyi durdurun!” yazan dövizlerdi.

Eylemde taşınan en büyük pankartta ise “Lampedusa – Village in Berlin” (Lampedusa -Berlin’deki köy) yazılı olandı. Bu pankartı Kreuzberg’de Oranienplatz Meydanı’ndaki mülteci kampının girişinde görmek de mümkün. Mülteciler için “Lampedusa”nın sembolik bir anlamı var.

Lampedusa: İltica yollarının merkezi

Pankartta yazan “Lampedusa”, Akdeniz’de İtalya’ya bağlı bir ada. Adanın güneyindeki Lampedusa köyü ise Afrika’dan Avrupa’ya ilticanın en önemli merkezlerinden biri. Kreuzberg, Oranienplatz Meydanı’ndaki mülteci kampı da bu isimle anılıyor. Almanya’ya iltica eden birçok Afrika kökenli mülteci, Lampedusa üzerinden bulundukları ülkelerden ayrıldı.

Neukoellnbild isimli Flickr hesabına yüklenen eylemle ilgili fotoğraflardan oluşan slide-şovu buradan takip edebilirsiniz.

 

Enhanced by Zemanta

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: