Serhatcan Yurdam (@syurdam): Ermeni soykırımı Taksim’de anıldı

Ermeni soykırımı kurbanları, soykırımın 98. yıl dönümünde, Taksim’deki etkinlikle anıldı.

a4059b82ad0b11e28daa22000a9e5187_7Soykırım kurbanlarının fotoğrafının yer aldığı pankarta karanfil bırakıldı.”Unutmadık, unutturmayacağız…98 yıl oldu Soykırım kurbanlarını saygıyla anıyoruz.”

 

Onlarca insan, Ermeni soykırımı kurbanlarını anmak üzere; akşam 6 civarı Taksim’de toplandı. Polis etkinlik alanının etrafını çevreledi. Etkinlik düzeninden sorumlu bir görevli, “alana açık saldırı çağrısı yapıldığı için” polisin etkinlik alanını barikatlarla çevrelediğini söyledi.
Katılımcılar, etkinliğin planı gereği, etkinlik boyunca slogan atmadı.

BIov5bFCcAEvSNWKatılımcılar, etkinlik boyunca soykırım kurbanlarının fotoğraflarının yer aldığı pankartın arkasına sıralanarak oturdu.

Anma etkinliğinde, 1919’daki ilk soykırım anması için yazılan anma metni Ermenice ve Türkçe okundu.

Metni buradan dinleyebilirsiniz:

 

 

Hrant Dink ve Sevag Balıkçı unutulmadı

Eski Türk Tabipler Birliği başkanı Gencay Gürsoy, anmaya katılanlar adına bir konuşma yaptı.Konuşmada Hrant Dink ve Sevag Balıkçı cinayetinin soykırım politikasının devamı niteliğinde olduğunu vurguladı.

Gürsoy, ?İttihatçıları ataları belleyenler 2007?de Hrant?ı aldılar aramızdan, 2011?de de gencecik Sevag?ı. Planlayanlar, suç ortakları, katilleri serbest. Soykırımın inkârı politikasının doğal bir sonucu bu olanlar. Soykırımın faillerini biliyoruz. Hepsinin lanetli isimleri hafıza defterlerimizde kayıtlı. Bu düşmanlığı besleyenleri de, inkârı sürdürenleri de biliyoruz? dedi.

Konuşmanın tamamını aşağıdan dinleyebilirsiniz:

Halkın Kurtuluşu Partisi (HKP) bayraklarıyla etkinlik alanının yakınına gelen bir grup karşıt bir eylem yaptı. HKP’liler sloganlarıyla anma etkinliğini bastırmaya çalıştı. HKP geçen seneki soykırım anmasında da aynı tavrı sergilemişti.

Anma alanının yakınındaki HKP’liler, polisin önünde slogan atarken

 

Anma, 19:40’da sona erdi.

Enhanced by Zemanta

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.