Serhatcan Yurdam (@syurdam): “Cumartesi Anneleri 500. kez Galatasaray Meydanı’nda olacak”

Cumartesi Anneleri 500. kez gözaltında kaybedilen yakınlarının hesabını soracak |  İHD, 500. eyleme çağırıyor
Cumartesi Anneleri 500. kez gözaltında kaybedilen yakınlarının hesabını soracak | İHD, 500. eyleme çağırıyor

Cumartesi Anneleri 500. kez Galatasaray Meydanı’nda olacak

Kamuoyunda Cumartesi Anneleri adıyla bilinen kayıp yakınları, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini öğrenmek; sorumluların yargılanması için devletin adım atmasını sağlamak amacıyla yaptıkları oturma eylemlerinin 500.’sünü yarın gerçekleştirecek.

500. eylem için katılım ve destek çağrıları sürüyor

500. cumartesi eylemine katılımı artırmak amacıyla, kayıp yakınlarının yarınki oturma eylemine destek ve katılım çağrısının yer aldığı  bir video yayınlandı. İnsan Hakları Derneği  (İHD) İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon şehrin çeşitli noktalarına yapıştırdıkları çıkartma afişlerle 500. Cumartesi oturması için katılım çağrısı yaptı. 40’a yakın sanatçı  İHD’nin çağrısını destekleyerek 500. Cumartesi oturmasına katılacaklarını ortak bir bildiriyle duyurdu.

Cumartesi Anneleri’nin eylemlerini düzenli takip eden, BİANET haber ajansı da Twitter üzerinden bir kampanya başlatarak, okurlarını 500. eylemlerini gerçekleştirecek kayıp yakınlarına destek olmaya teşvik etti.

Baskılara rağmen 1995’ten beri süren bir mücadele

Kayıp yakınlarının 27 Mayıs 1995’ten beri gerçekleştirdikleri oturma eylemleri, devletin hesap vermek yerine baskı ve şiddetle karşılık verdiği bir sürece dönüştü. Özellikle 90’ların sonuna doğru polis şiddeti eylemcileri hedef aldı. Polislerin saçlarından sürüklediği anneler hafızalara kazındı.

Kamuoyunda Cumartesi Anneleri olarak bilinen kayıp yakınları, gözaltında kaybedilen yakınlarının hesabını sormaya kararlılıkla devam etse de artan baskılar sonucu 19 Mart 1999‘da oturmalara ara vermek zorunda bırakıldılar.  2009’dan beriyse kayıp yakınlarının oturma eylemleri her cumartesi Galatasaray Meydanı’nda yapılmaya devam ediyor.

Gözaltında kaybedilen yurttaşların yakınlarının 500. Cumartesi oturması için yayınladıkları çağrı videosu şöyle:

 

 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: